У сучасному світі, де все змінюється дуже швидко, виробникам електронних девайсів важко бути завжди на висоті. Конкуренція, блискавична швидкість появи нових технологій, тенденції ринку та забаганки цільової аудиторії є невід’ємними складовими на шляху будь-якої компанії.
Яким же чином можна досягти успіху та стати одним із найкращих у своїй галузі? Розширивши модельний ряд? Але кількість не завжди означає якість. Виконавши стильний дизайн? Це дуже суб’єктивно, адже тренди постійно змінюються. Можливо, завдяки ажіотажу, викликаному появою нової моделі? Так, можливо, але хіба що систематичним випуском таких моделей. Як ви зрозуміли, бути лідером галузі непросто, тим паче у світі електроніки. Однією з провідних компаній у цій області є Olight, котра спеціалізується на освітлювальних приладах. Цього року вона порадує нас багатьма цікавими новинками, про одну з яких ітиметься далі.
Olight, як і багато інших виробників, стабільно радує своїх шанувальників новинками. Інколи це абсолютно нові моделі, яких, до речі, немало в асортименті Olight, а інколи це — результат модернізації попередніх версій. Найчастіше ми таке спостерігаємо в лінійці S Baton, яка включає в себе не менше восьми поколінь, починаючи від S10 і закінчуючи Baton Pro, про який ми згодом розкажемо більш детально. Але спочатку варто було б згадати шлях, яким пройшла компанія Olight, та як вона крок за кроком ставала ближчою до створення свого ідеалу.
Пригадаймо вигляд типового EDC-шника. Це частіше за все невеличкий ліхтар із кількома режимами роботи. Оскільки такий прилад зобов’язаний мати невеличкі габарити, то елемент живлення також має бути порівняно компактним. І тут починається найцікавіше, оскільки вибір того чи іншого елемента живлення тягне за собою як зовнішність, так і функціонал ліхтаря. Невеличкий ААА — гарний вибір, придбати його можна де завгодно, але автономність та яскравість буде невеличкою. Як для «чистокровного» EDC-шника — це не надто вдалий вибір, а от як наключник — це саме те, що треба. CR123 завдовжки значно менший, але удвічі товщий. Проте CR123 цікавий тим, що з ним можна зробити максимально компактний ліхтар у плані довжини. З АА дещо краща історія, але в порівнянні з CR123 «пальчик» програє в плані компактності. Можливо, це дещо спірне рішення, оскільки АА хоч і дещо довший за CR123, але менший у діаметрі, що взагалі-то теж важливо. І, нарешті, 18650 — один із найпопулярніших форматів живлення EDC-шок, хороша автономність, дуже поширений, але розмір в 1,5 разу більший за АА і вдвічі більший за CR123. Саме такою була картина з вибором елемента живлення.
З усіх цих варіантів Olight зробила ставку на два формати: CR123 та 18650. Здавалося б, чому? Ми не просто так згадали про те, що 18650 удвічі довший за CR123, причому дві CR123 можуть за необхідності замінити 18650. Таким чином, компанія зробила цей вибір для уніфікації діаметра корпуса — звісно ж, із невеликим запасом, завдяки чому вдалося дещо зменшити витрати на виробництво, що своєю чергою має знизити вартість кінцевого продукту. Непогано, правда ж?
Окрім того, Olight вирішила обрати відразу два основні елементи живлення, оскільки щось одне обрати було складно, якщо не неможливо. Завдяки цьому у потенційного покупця був вибір: обрати компактну, яскраву, але не надто автономну модель на кишеню, або ж більш габаритну та витривалу, яку можна було б також носити на кишені, але з можливістю застосування у сфері туризму.
Еволюція розвитку серії S
Розвиток цієї концепції починається у 2013 р. з виходом перших моделей S10 та S20, які працювали на елементах живлення CR123 та 18650 відповідно. Їхні габарити становили 70,5х23 мм та 86х23 мм. Наступного року до них додали можливість підзарядки, надзвичайно актуальну за сьогоднішніми мірками. Це була не абияка зарядка: можна було підзарядити ліхтар, не розбираючи його. Не треба було купувати додаткові зарядні пристрої, аби потім підключати туди акумулятори та підзаряжати їх.
Достатньо було поставити ліхтар на док-станцію з магнітним конектором, не тикаючи навіть шнур у USB-порт. Геніально — мені на думку спадає саме такий опис цієї можливості в 2014 р. Для того, аби якось позначити те, що ліхтарі отримали можливість підзарядки, в їхню назву була додана літера R, яка використовуватиметься і в подальших моделях. Так з’явились оновлені S10R та S20R Baton. Окрім того, додалась іще модель S30R, яка відрізнялась дещо більшою головною частиною, котру доповнили радіатором. Враховуючи, що світити цей ліхтар мав набагато довше за молодшу модель, це виявилось актуальним доповненням. Здавалося б, що з цією серією ще можна зробити? Виявилось, що можна, причому дуже багато.
Наступниками стали S1 та S2 Baton, де використовувалась інша оптична система, відмінна від тодішніх рефлекторів за склом. З назви прибрали «0», започаткувавши окрему гілку розвитку серії S Baton. На відміну від рефлекторних відбивачів у попередників, TIR-оптика набагато ефективніше збирає світло, яке генерує світлодіод, докупи та перетворює його на спрямований потік; це забезпечує високу оптичну ефективність та однорідність кольору. Що все це означає? Це означає, що світитиме ліхтар трохи інакше та буде більш пристосований до специфіки щоденного використання. Центральна світлова пляма з TIR-оптикою стала набагато більшою, а периферійна — меншою, світловий промінь став м’якшим та буквально заливав широким променем світла — на відміну від майже «точкового» променя рефлектора. Окрім того, TIR-лінзи набагато компактніші за рефлектор, що дуже важливо, оскільки компактність, як ви вже зрозуміли — одна з обов’язкових особливостей EDC-ліхтаря. Його габарити — 63х21 мм, що у порівнянні з попередником було менше на цілих 7,5 мм (у світі таких мініатюрних приладів це просто колосальна різниця). Тут також був неодимовий магніт із попередніх моделей, завдяки якому користувач міг закріпити ліхтар на більшості металевих поверхонь. Ця функція настільки «зайшла» загалу, що стала невід’ємною частиною ліхтарів Olight серії S. Таким чином, S1 став найкомпактнішим EDC-шником, що працював на CR123; як результат — він опинився у кишенях та рюкзаках сотень тисяч (якщо не мільйонів) поціновувачів таких девайсів. Модель S2 була не такою популярною, як молодша, проте також користувалась значним попитом. Це був 2015 рік.
Практично тоді з’явились прямі наступники попереднього покоління: S10R II та S30R II, які відрізнялись поліпшеним керуванням та дещо кращими світловими якостями. Від моделі S20R відмовились, адже вона майже дублювала S30R та менше відповідала концепції «старшої» моделі серії S. Поява цих двох моделей закріпила розділ гілки S Baton на два напрямки: з рефлекторною оптичною системою та з TIR-оптикою, яка в подальшому отримала більший розвиток.
У 2016 р. з’явились S1R та S2R Baton, і, як ви могли зрозуміти, це були ліхтарі з TIR-оптикою, але вже з можливістю підзарядки (тієї самої — з магнітним конектором). Нові ліхтарі стали дещо більшими (на кілька міліметрів у довжину) за попередників — але, враховуючи додатковий функціонал, це був справедливий обмін. Ці моделі так само знайшли безліч шанувальників по всьому світові та ще й досі залишаються «на кишенях» багатьох користувачів.
Гілка рефлекторних ліхтарів серії S Baton незабаром також поповнилася вже третім поколінням: S10R III та S30R III. Ці моделі не були чимось революційним — скоріше, просто досягли максимуму своїх можливостей. Меншими на той момент їх зробити було неможливо, а тому у компанії Olight вирішили дещо змінити дизайн, покращити керування та збільшити максимальну яскравість. Це покоління стало останнім у серії S з оптичною системою, заснованою на рефлекторних відбивачах, що, в принципі, було закономірним: за всіма параметрами TIR-оптика переважала стару систему відбивачів, і відхід від останніх був питанням часу. Проте в цьому поколінні ліхтарів цікавим є те, що набагато більших змін зазнала старша версія S30R, якою я й досі користуюся та й взагалі вважаю її одним із найкращих та універсальних ліхтарів. Із таким ліхтарем можна вирушати у похід, взяти на велопрогулянку чи банально щодня собі ним щось підсвічувати: на щастя чи на жаль, недостатнє освітлення в деяких районах міста просто змушує користуватись ліхтарем.
Далі у Olight почалася «доба експериментів», які увінчались успіхом, причому дуже серйозним. Серія S Mini задумувалась як преміальна, а тому лімітована, та була виготовлена з досить незвичних у своїй індустрії матеріалів: титану, міді та сталі. Габарити S Mini становили 54,5х21 мм, що зробило його на певний час рекордсменом у плані компактності з-поміж конкурентів. Досвід виготовлення ліхтарів із різноманітних металів настільки сподобався загалу, що Olight взяла це на озброєння при виготовленні подальших моделей. «Старшу» версію вирішили не створювати, оскільки була б втрачена головна особливість серії — рекордна мініатюрність.
2017 р. Наступна модель S1 Mini стала ще одним експериментом, у якому сталось довгоочікуване оновлення дизайну (вперше з 2013 р.), а також був інтегрований новий спосіб підзарядки за допомогою порту micro-USB, чого не було в жодній моделі серії S Baton. Від ідеї з магнітним конектором довелось відмовитись, принаймні для цієї моделі, оскільки в пріоритеті була компактність, а тому вирішили додати хоч якийсь спосіб підзарядки. Окрім того, незважаючи на ще менші габарити (54х21 мм), аніж у попередника, сюди також додали неодимовий магніт, який до цього був у ній відсутній. Серія S1 Mini також отримала модифікацію HCRI, яка відрізнялась підвищеним коефіцієнтом передачі кольору. Цей параметр характеризує рівень відповідності природного кольору освітлюваного предмета кольором цього ж предмета при освітленні його певним джерелом світла. Коротше кажучи, це був ще один крок до омріяного ідеалу.
2018 р. Оновлені версії S1R та S2R Baton другого покоління стали квінтесенцією усіх попередніх напрацювань компанії. Агресивний дизайн, збільшена яскравість, інша структура режимів роботи, кілька варіантів матеріалів виготовлення та кольору автоматично вивели це покоління ліхтарів у категорію бестселерів на ринку. Що казати — це покоління поставило нову планку для майбутніх ліхтарів Olight та залишається надзвичайно актуальним і в 2020 р.
Аналізуючи зміни у зовнішності та функціоналі все нових і нових моделей Olight за ці сім років, я вдаюся до порівняння з продукцією Apple. Щороку вони випускають нові девайси, які багатьом помилково здаються повторенням попередньої моделі, принаймні візуально. Насправді ж виробник вже знайшов своє бачення «ідеалу», і йому немає потреби щось змінювати, якщо це не є необхідним. Схожа ситуація склалась і з «Олайтами»: бачачи, що змінити все неможливо, компанія залишила звичний форм-фактор, але принципово покращила світлові можливості ліхтаря.
Baton Pro
Якщо говорити більш конкретно, то в Baton Pro модифікували оптичну систему, збільшили максимальну яскравість та по-іншому розбили режими роботи. Тепер про все по порядку. Оптична система тепер складається зі світлодіода Cree XH-P50, TIR-лінзи та мінерального ск ла, якого до цього не було в моделях із лінзою. Ця зміна, скоріш за все, продиктована бажанням зробити ліхтар більш надійним, оскільки деякі користувачі вважали (зазначу, саме «вважали»), що TIR-лінзу досить легко пошкодити. Я погоджусь, її справді можна пошкодити чи подряпати, якщо носити ліхтар у кишені разом зі цвяхами, свердлами, ножами чи якимись іншими твердими предметами з гострими кутами. Хай там як, але Olight посилила цю частину ліхтаря, і тепер його можна носити в кишені з чим завгодно — але перевіряти це ми, звісно, не будемо. До речі, використання мінерального скла в парі з TIR-оптикою можна назвати возз’єднанням гілок розвитку серії S від Olight.
Зміна світлодіода дала можливість значно збільшити максимальну яскравість ліхтаря, досягнувши тепер позначки у 2000 лм, що майже вдвічі більше за попередника. Режими роботи, на мою думку, стали більш зручними і мають тепер такий вигляд: 2000~600/600/120/30/5 лм. Через більш потужний світлодіод попередня версія якого використовувалась у пошуковому R50 Seeker, режим moonlight зріс до 5 лм замість 0,5. Це все той же самий режим, у якому можна світити вночі, проте вже трохи яскравіший, що завжди буде актуальним.
Елемент живлення — той самий 18650 ємкістю 3500 мА/г з винесеним мінусовим контактом до плюсового, що зроблено для можливості підзарядки багато разів згадуваним раніше магнітним конектором. За необхідності можна придбати додатковий фірмовий акумулятор, що буде актуальним при плануванні тривалого використання в поході чи на рибалці.
У плані дизайну та габаритів є лише одна зміна: збільшена головна частина, що було необхідно, враховуючи потужніший світлодіод. Діаметр головної частини тепер становить 25 мм, загальна довжина — 108 мм, вага — 111 г зі встановленим акумулятором (в принципі, така ж сама, як і у складаного ножа). На корпусі присутня все та ж агресивна накатка, завдяки якій тримати ліхтар у рукавичках чи вологій руці стало зручно та надійно. Корпус виготовлено зі сплаву авіаційного алюмінію з анодуванням максимального ступеня. Ліхтар переживе падіння з висоти 1,5 м та занурення у воду на глибину до 2 м (IPx8). Особисто я досить часто використовую ліхтарі Olight під водою (причому як прісною, так і солоною), й вони все так само надійно працюють (врешті-решт, гріх не розкрити потенціал такого девайса на по вну). Baton Pro має кілька варіацій виконання: це може бути як стандартний чорний колір, так і сірий, зелений, синій чи пісочний. На додачу, окрім алюмінію, можна замовити версію з титану, яку мені люб’язно надіслав виробник. Титанова версія виконана в сірому кольорі з матовою фактурою, що особисто мені дуже подобається. На корпусі також присутня двостороння кліпса, яка знаходиться в спеціальному пазі та не обертається, завдяки чому загубити її якимось чином просто неможливо. За необхідності кліпсу можна використати для закріплення на картуз, перетворивши звичайний ручний ліхтар на налобний. Це може знадобитися рибалкам, мисливцям чи туристам.
Управління та режими
Керування Baton Pro звичне для юзерів Olight та здійснюється лише однією кнопкою, яку легко віднайти завдяки вищезгаданій кліпсі. Справа в тому, що ми, беручи до рук певну річ, намагаємось інстинктивно якомога надійніше взятися за неї. Це в нас закладено ще змалечку. Тримати ліхтар у руці, коли кліпса перебуває в будь-якому положенні, окрім як знизу, незручно — а тому, коли ви візьмете до рук цей ліхтар навіть в абсолютній темряві, то автоматично візьметесь за нього правильно, і кнопка керування буде під вашим великим пальцем. Все геніальне — просто.
Управління режимами аналогічне попередникам; проте якщо ви вперше читаєте статтю про ліхтарі Olight, ми з задоволенням опишемо цей процес. Коротке натискання вмикає ліхтар, причому в тому режимі, який був до цього (звісно ж, окрім стробоскопу та turbo, про які йтиметься далі). Така ж операція вимикає ліхтар. Для того, аби змінити режим роботи, необхідно при увімкненому ліхтарі натиснути та утримувати кнопку, поки не увімкнеться необхідний вам режим роботи. Подвійний клік активує режим turbo, що дуже зручно, оскільки цю операцію можна здійснювати як при вимкнутому, так і робочому ліхтарі. Потрійний клік активує стробоскоп.
Для того, аби запобігти випадковому увімкненню ліхтаря, присутній режим блокування. Для цього потрібно на вимкненому ліхтарі натиснути на кнопку і утримувати її протягом двох секунд (ліхтар спочатку активує режим moonlight, а далі самостійно переключиться в режим блокування). Для розблокування потрібно провести аналогічну операцію. Як ми казали раніше, режими роботи тут зазнали певних змін, нагадаємо: 2000~600/600/120/30/5 лм. При роботі в режимі turbo присутній степдаун, який знижує ясравість до 600 лм.
З корисного в кнопці є ще індикатор заряду, і при досягненні певної позначки він світитиметься зеленим, помаранчевим або ж червоним. Дуже зручна функція.
Комплектація
Olight Baton Pro постачається в презентабельній білій коробці зі зображенням ліхтаря, його основних характеристик та функцій, а тому прекрасно підійде як подарунок. До складу цієї коробки входять:
• ліхтар Olight Baton Pro зі встановленим акумулятором 18650 ємністю 3500 mA•h;
• зарядний пристрій із магнітним конектором (0,5 м);
• торбинка для зберігання;
• темляк;
• інструкція.
Тут, як то кажуть, all inclusive — є все й відразу просто з коробки.
Ми почали з того, що досягти висоти складно, а втриматись на ній ще складніше. Olight у цьому плані поки що залишається стабільним гравцем «великої шахової дошки» у світі ліхтарів. Компанія не відразу прийшла до цього — це був результат багатьох років «проб пера» та пошуку «золотої середини». Проте за своє більш ніж 10-річне існування цей виробник не зупиняється приємно дивувати нас своєю креативністю, далекоглядністю та цілеспрямованістю. Сподіваємося, що так буде і надалі.