ФонариPROкачані воїни: Olight M2R Pro та Olight Warrior X Pro

Систематичне оновлення модельного ряду будь-якої продукції часто багатьма сприймається як чергова «теорія змови» у світі, де все вже давно стало частиною консюмеризму. Нерідко можна почути такі фрази, як «Раньше всьо дєлалі качєствєнно» або «Умелі же дєлать раньше – не то что сєйчас», «Сєйчас всьо дєлают, чтоби бистрєє ломалось» і т.д. Об’єктивний бік подібних висловлювань, якщо такий і є, ми не заперечуємо, оскільки критикувати може кожен. Ми зробимо інакше: розповімо, чому будь-який виробник систематично оновлює свій...
Сергей Полищук29.09.202016927 min

Систематичне оновлення модельного ряду будь-якої продукції часто багатьма сприймається як чергова «теорія змови» у світі, де все вже давно стало частиною консюмеризму. Нерідко можна почути такі фрази, як «Раньше всьо дєлалі качєствєнно» або «Умелі же дєлать раньше – не то что сєйчас», «Сєйчас всьо дєлают, чтоби бистрєє ломалось» і т.д. Об’єктивний бік подібних висловлювань, якщо такий і є, ми не заперечуємо, оскільки критикувати може кожен. Ми зробимо інакше: розповімо, чому будь-який виробник систематично оновлює свій асортимент, і зробимо це на прикладі нових ліхтарів компанії Olight.

Будь-який аналіз слід робити ґрунтовно, спираючись на першоджерела. Поштовхом до оновлення є прагнення до досконалості, яка є недосяжною вершиною. По суті, найновіша модель будь-якого товару є лише умовно найдосконалішою, оскільки такий фактор, як час, може досить швидко перетворити товар на застарілий чи неактуальний.

Справа в тому, що згодом з’являються нові тренди, нові потреби та нові технології. Наявність хоча б однієї з вищеперерахованих змін створює потребу в покращенні виробу або ж узагалі — у створенні чогось принципово нового. Своєю чергою втілення необхідних для досягнення нового ідеалу змін потребує тих самих технологій та досвіду. І, як ви, можливо, помітили, в сучасному світі чи не щодня створюється якийсь новий винахід. Ладен побитись об заклад, що більшість із нас навіть не помічає усього цього і не завжди дивується всьому новому.

Найбільша кількість змін відбувається в сфері електронних пристроїв, де за п’ять років (порівняно невеликий проміжок часу для розвитку техніки ще в минулому столітті) може відбутися перехід від чогось усталеного до принципово нового.

Першй «чисто» тактичний ліхтар Olight M20SX

Окрім того, не можна забувати ще й про інший бік — фінансовий, оскільки саме він дозволяє або ж не дозволяє стати власником будь-якого товару. І якщо у декого з вас досі виникають питання: «Чому не зробити щось один раз, але навіки?», то згадайте хоча б чудеса Стародавнього світу, від більшості з яких залишився лише пісок, а від інших він залишиться трохи згодом.

Еволюція: світлодіоди, батареї

Але повернемося до основної теми цієї статті — оновлень модельного ряду. Як і говорилося на початку, ми покажемо це на прикладі нових ліхтарів Olight. Обидва — M2R Pro та Warrior X Pro — є нащадками модельного ряду тактичних ліхтарів, перші з яких з’явились у Olight ще 14 років тому.

M23 Javelot — найуспішніший тактичний ліхтар Olight та перший «ідеал» сегменту (досі актуальний, цей ліхтар перебуває на службі на Сході України)

Приблизно в середині 2000-х відбулася справжня революція у світі освітлювальних приладів — закінчився масовий перехід від лампових ліхтарів до світлодіодних. На відміну від ламп розжарювання світлодіоди мали ряд суттєвих переваг. Це, по-перше, більш ефективний розподіл енергії. Для порівняння: 80% енергії, спожитої лампою розжарювання, йде на нагрівання вольфрамової нитки і лише 20% перетворюються на світло. Своєю чергою світлодіод перетворює на світло не менше 95% спожитої електроенергії. Як ви можете зрозуміти, споживання енергії в світлодіодах значно менше. По-друге, лампа розжарювання служить приблизно тисячу годин безперервної роботи. Світлодіод здатен працювати до 100 тисяч годин.

Перший з воїнів Olight —M22 Warrior — дав надзвичайно успішний форм-фактор

По-третє, це габарити. Згадайте будь-яку «лампочку Ілліча» і просто порівняйте її зі світлодіодною стрічкою. Думаю, що слова тут зайві.

Іншим важливим технологічним фактором стали елементи живлення, тему яких ми досить вичерпно описали в минулій статті. Нагадаю лише, що майже водночас з цим почався також і перехід від лужних до літій-іонних елементів живлення. Я використав слово «почався», оскільки ми ще й досі інколи користуємось звичайними «пальчиковими» батарейками, які й зараз досить актуальні, хоча вже не настільки. Перефразуючи знамениту цитату сера Вінстона Черчилля, скажу: «Це ще не кінець, і навіть не початок кінця, але, можливо, це кінець початку епохи лужних елементів живлення».

Такий дует надзвичайно енергоефективних світлодіодів та енергоємних літій-іонних елементів живлення дав можливість створити дуже компактні засоби освітлення.

Перший повністю універсальний ліхтар M2R Warrior увібрав в себе увесь попередній досвід Olight

Як бачите, основна зміна сталась завдяки технологіям. Далі очевидні переваги світлодіодів перед лампами розжарювання спричинили надзвичайний попит на перші, що, своєю чергою, активувало їх масове виробництво і створило гігантську пропозицію на ринку. Це вплинуло на вартість світлодіодів, а далі в хід пішов креатив сотень та тисяч виробників, які почали освоювати нову галузь. Розвиток галузі та нові можливості спонукали їх до відкриття відразу кількох напрямів освітлювальних приладів. Конкуренція стала каталізатором прискореного розвитку — так почалися експерименти з пошуком «ідеалу».

Шлях Olight

Olight розпочав свій шлях у 2006 р. у місті Шеньчжень, що в КНР. Воно досить часто згадується в ЗМІ у зв’язку з величезною кількістю заводів, що виробляють різноманітну електронну продукцію. За деякими джерелами, в цьому місті та його околицях виробляється до 90% всієї побутової техніки у світі. Шеньчжень можна назвати своєрідним експериментом, оскільки це перша вільна економічна зона в Китаї, відкрита для зовнішнього світу, куди вільно допустили західні інвестиції. Цей експеримент наочно довів, наскільки феноменальний ефект може дати така свобода — особливо в умовах низьких податків та дешевої робочої сили. Ціле місто було збудоване практично з нуля, аби стати складальним цехом для невгамовного світового ринку. Порівняно нещодавно Шеньчжень з населенням у 15 мільйонів людей взагалі став сьомим за розміром містом у Китаї. Отож, ви можете зрозуміти, що цілий мегаполіс був «заточений» під створення електроніки і за увесь цей час досяг неабиякого розвитку. Цілком закономірно, що саме в цій Мецці електронних пристроїв розпочала свій шлях компанія-виробник новітніх на той час світлодіодних ліхтарів — Olight Technology Co.Ltd.

Olight зосередилась на виробництві повсякденних ліхтарів, які були і залишаються найбільш актуальними й до сьогодні. «Набиваючи руку» на створенні ліхтарів цього сегмента, компанія подарувала світові чимало бестселерів, якими ще й досі користуються мільйони. Це такі моделі, як S1 Baton, I3E EOS, S30R III Baton та багато й багато інших. Поряд із повсякденними Olight також створює й інші моделі — наприклад, тактичні, пошукові, налобні та інші. Кожна галузь потребує спеціалізованих знань та досвіду і, мабуть, одним із найбільш складних є сегмент тактичних ліхтарів. Складний він тому, що тактичні ліхтарі, окрім основної своєї функції — генерування світла, — мають це робити за певних умов, причому безвідмовно. Їх використовують поліція, армія, охоронні компанії, мисливці та інші. Буде прикро, якщо в найвідповідальніший момент — наприклад, під час спецоперації чи патрулювання — він вийде з ладу, оскільки ціною такої помилки може стати чиєсь життя. Саме тому до виробництва таких ліхтарів необхідно ставитись дуже відповідально. Одним зі способів контролю за якістю продукції є введення різноманітних стандартів, покликаних уніфікувати кількісні та якісні споживчі характеристики ліхтарів, що дозволить користувачам об’єктивно оцінити і порівняти характеристики різних виробів.

Найбільш важливим із них можна назвати ANSI/NEMA FL1, розроблений Комітетом стандартів для ліхтарів (Flashlight Standarts Committee), куди входять Національна асоціація виробників електроприладів (NEMA), представники найбільших компаній-виробників освітлювальної продукції та електричних компонентів, а також представники спільноти користувачів ліхтарів. Розроблені цим Комітетом норми прийняті Американським національним інститутом стандартів (American national standards institute, ANSI) 18 серпня 2009 р. Конкретно цей стандарт визначає методи вимірювання таких характеристик, як загальний світловий потік, пікова сила світла, корисна дальність світлового променя, час роботи, захищеність від вологи, ударостійкість та інші аспекти.

Нове покоління ліхтарів Olight з аккумулятором 21700; зліва направо: Seeker 2, Seeker 2 Pro, M2R Pro, Warrior X (для порівняння), Warrior X Pro

Абсолютно всі ліхтарі Olight відповідають цим стандартам. Ба більше, значна їх частина проєктується у взаємодії з поліцейськими, мисливцями, туристами та іншими категоріями людей. Галузеві співробітники компанії «Ібіс» із неабияким власним досвідом користування зброєю також брали участь у проєктуванні таких моделей Olight, як PL-Valkyrie, PL-Baldr та PL-Mini 2. Тому можна сказати, що наші знання в зброярській тематиці знайшли своє втілення в ліхтарях Olight, через що ставлення до цього бренду в нашій компанії особливе.

Тактична серія

Для того, аби створити по-справжньому досконалий тактичний ліхтар, компанія Olight не поспішала з розвитком цієї лінійки. Спочатку треба було отримати досвід із виробництва чогось простішого — наприклад, серії повсякденних ліхтарів. І лише після досягнення успіхів у цій галузі Olight почала розширювати свій асортимент тактичними, пошуковими та налобними моделями.

Olight Warrior X — наступне покоління славетного M23 Javelot

Перші тактичні ліхтарі були дуже схожі на своїх EDC-побратимів, що, зважаючи на викладену вище історію, недивно. Моделі M10 та M18 Maverick були як дві краплі води схожі з S10 та S20 Baton, але то були «перші ластівки», про ідеал тоді не йшлося. Далі Olight почала шукати взірець, який містив би в собі необхідний функціонал та відповідав вимогам надійності. Отож, «ідеальний» на той момент тактичний ліхтар в уяві Olight повинен був:

• витримувати віддачу при стрільбі з вогнепальної зброї;

• мати вузький сконцентрований промінь світла довжиною до 400 м;

• мати максимально можливу яскравість;

• живитися від елементів 18650 або 2хCR123;

• ідеально утримуватись рукою;

• витримувати падіння з висоти та занурення у воду.

Втілення цієї ідеї знайшли в ліхтарях 20-ї серії. Серед них найбільш відомими можна назвати M20SX, M20X, M21X та інші (чесно кажучи, вони мало чим відрізнялись один від одного). Ця серія була дуже успішною — деякі примірники ще й досі справно працюють. Незважаючи на успіх 20-ї серії, на початку 2010-х вже повним ходом ішла так звана «війна люменів», де кожен виробник хотів зробити якомога яскравіший ліхтар. Поступова поява нових та більш яскравих світлодіодів лише підливала оливи в полум’я. Звісно ж, це спонукало Olight до створення нового покоління тактичних ліхтарів.

M22 Warrior побачив світ у 2011 р. Новий форм-фактор, збільшена до 950 лм яскравість, дальність освітлення у 305 м та надзвичайна «живучість» стали тим, за що користувачі полюбили M22. Проте комусь виявилось замало 305 м освітлення, тому було запропоновано створити «прокачану» версію M22 Warrior.

Нова модель під назвою M23 Javelot відразу ж стала бестселером. Її основна відмінність — збільшена до 1020 лм яскравість та використання дедомлених (англ. De-domed — «видалення купола») світлодіодів замість звичайних. Окрім того, збільшена головна частина дозволила зробити промінь світла ще сконцентрованішим, що в парі з яскравістю збільшило «далекобійність» до 436 м. Це був справжній прорив для досить компактного ліхтаря з живленням 1х18650 — кращі результати мали лише ліхтарі зі збільшеними кількістю елементів живлення (або ж більшою кількістю світлодіодів) та габаритами. Можна сказати, що цей ліхтар надовго посів найвищу сходинку на п’єдесталі.
Пам’ятаєте, ми казали, що перші тактичні ліхтарі Olight були більше схожі на типові EDC-шки? Так ось, паралельно з випуском чисто тактичної серії Olight вирішив продовжувати розвиток «напівтактичних» моделей, які за своєю суттю були більше EDC-шками, аніж тактичними ліхтарями. Найбільш вдалою моделлю став M1X Striker, на базі якого хотіли створити спражнього «універсала», який би однаково чудово підходив як для EDC, так і для тактичних завдань.

Таким ліхтарем став M2R Warrior — абсолютно не схожий на будь-який інший ліхтар Olight: інноваційне безшумне управління, покращена ергономіка, можливість підзарядки та лише «кайф» від використання. Ця модель, на мою думку, є одним із найкращих ліхтарів Olight, якщо не найкращим узагалі. З ним можна йти в похід, їхати на стрільбище чи просто користуватись щодня як EDC-шником. Olight знайшов ідеальний універсальний ліхтар.

Досвід створення M2R Warrior надихнув компанію на глибоку модернізацію найкращого на той момент тактичного ліхтаря M23 Javelot. Нові рішення знайшли відзеркалення у Warrior X, який, окрім збільшеної яскравості та дальності освітлення, став таким, що перезаряджається, отримав безшумну кнопку керування та, звісно ж, став зручнішим у користуванні, зберігши свій форм-фактор, який був уже звичним для фанатів Olight після моделі M22 Warrior. Warrior X — один із найбільш інноваційних тактичних ліхтарів у світі: такої яскравості з акумулятором 18650 до цього не ще бачили. Не було й можливості підзарядки для чисто тактичних ліхтарів та інших аспектів, однак, незважаючи на все це Warrior X, на відміну від M2R, не досяг такого ж «піку», як перший. Причиною цього стала гонитва за люменами, для чого довелося пожертвувати автономністю. Warrior X став фінальною стадією розвитку тактичних ліхтарів на елементі 18650. Вимагався новий формат акумулятора.

Навіщо потрібні зміни

Окрім Warrior X, на новий формат живлення чекав ще й інший ліхтар Olight — R50 PRO Seeker, який через свій акумулятор 26650 був дещо масивним. Новим форматом став 21700 — проміжний варіант між 18650 та 26650. За своїми габаритами 21700 на 6 мм довший та на 3 мм товщий, аніж 18650. Цікаво, що ємність 21700 у півтора-два рази більша, аніж у 18650, і плата в кілька міліметрів габаритів — це надзвичайно мала ціна за нові можливості. Отож новий елемент живлення було обрано, і першим ліхтарем із цим акумулятором став Seeker 2 — прямий нащадок R50 Seeker Pro. Досвід створення ліхтаря з таким форматом живлення було отримано, а тому Olight почав реалізацію поліпшення Warrior X. Це було завдання не з простих, оскільки необхідно було провести перехід до більш габаритного акумулятора 21700 без суттєвого збільшення розмірів самого ліхтаря.

Комплект поставки M2R Pro можна назвати як «all inclusive»

Olight із цією задачею впоралась на «ура». Габарити нового Warrior X Pro тепер мають такі значення: 149 мм у довжину, 26 мм у діаметрі корпуса та 39 мм у діаметрі головної частини. Цікаво, що візуально ліхтар майже не відрізняється від свого попередника — він довший за нього лише на 8 мм, товщий на 0,5 мм, а головна частина стала навіть меншою на 2 мм в діаметрі. Це стало можливим завдяки певним компромісам: були змінені кнопка керування, форма радіатора охолодження головної частини та збільшено внутрішній діаметр корпуса за рахунок зміни принципу заряджання. Але найголовніше, що ліхтар залишив за собою той самий форм-фактор та всі раніше здобуті можливості, при цьому ще й збільшивши свою автономність. На мою думку, це заслуговує на повагу.

Після Warrior X Pro Olight вирішив зробити елемент 21000 новим стандартом живлення своїх флагманів, а тому було розпочато процес оновлення M2R Warrior. Усе було виконано за тим же сценарієм, що і в Warrior X Pro: збільшена яскравість та автономність без зміни форм-фактора. В плані габаритів M2R Pro став на 6 мм довшим та на 1,5 мм товщим.

Warrior X Pro має в комплекті ще й чохол з магнітною застібкою

Однією з головних відмінностей старого та нового покоління стала зміна торцевої кнопки керування, яка не була такою глибоко посадженою, на чому досить часто наголошували користувачі. Це зробили для того, аби для увімкнення чи вимкнення ліхтаря достатньо було незначного руху великим пальцем. Водночас виробник заздалегідь подумав і про те, аби після цієї зміни ліхтар так само міг стояти вертикально на кнопці, як свічка. Для цього додали по три зуби довкола кнопки, що, до речі, дало можливість ще й легше віднаходити кнопку. Як то кажуть, «одним пострілом двох зайців».

Таким чином, необхідність у створенні Warrior X Pro та M2R Warrior Pro обґрунтована появою нового формату живлення замість 18650, якого не завжди вистачало для тактичних ліхтарів.

Деталі

Ємність встановлених акумуляторів 21700 сягає цілих 5000 мА/г, що майже в півтора-два рази більше, аніж у 18650. Автономність на максимальних режимах зросла на 25%, а на середніх та низьких — майже на 90%! Акумулятор 21700 оснащений захистом від так званого переполюсування, що значно збільшує термін його служби. Заряджання ліхтаря надзвичайно просте: необхідно просто піднести до його задньої частини конектор, після чого останній самостійно «приліпиться» до порту, розпочавши процес зарядки. Незважаючи на те, що порт зарядки знаходиться не під кришкою, а на ній — він захищений від короткого замикання.

Оптична система в обох ліхтарях працює за тим же принципом, що й у попередників. Ліхтарі генерують світло нейтрально-білого кольору, що є чи не найкращим варіантом. У Warrior X Pro світловий промінь вузько направлений, із широкою боковою підсвіткою, що пояснюється його задумом — максимум далекобійності в компактному форматі (вона, до речі, становить цілих 600 м). В M2R Pro дещо інша історія: треба щось середнє між EDC та тактикою, тому заявлених 300 м дальності вистачить із головою.

Ліхтарі виготовлені зі сплаву авіаційного алюмінію з анодуванням максимального ступеня та показником герметичності IPx8. Вони мають пережити падіння на бетон з висоти 1,5 м та занурення у воду на глибину до 2 м (IPx8). В M2R Pro присутня двостороння кліпса, а в Warrior X Pro — звичайна, оскільки цей ліхтар на кишені майже ніхто не носить (замість цього є чудовий чохол із магнітною кнопкою).

Керування ліхтарями аналогічне попередникам. У Warrior X Pro кнопка керування має два положення: повний натиск, який вмикає режим освітлення у 2250 лм, та «напівнатиск» зі «скромними» 300 лм. Окрім того, світити ліхтар може як у постійному режимі, так і в режимі утримання. Останній працює доти, доки ви тримаєте кнопку натиснутою, що буде зручно для короткочасного освітлення, зокрема при взаємодії зі зброєю.

В M2R Pro можливостей дещо більше: окрім торцевої кнопки, тут ще є й бокова, яка дісталася в спадок від напрацювань «олайтівських» EDC-ліхтарів.

При управлінні ліхтарем боковою кнопкою використовуються чотири способи взаємодії з нею: короткий клік, клік з утриманням та подвійний або потрійний клік. Короткий клік при вимкненому стані ліхтаря вмикає його в тому режимі яскравості, котрий використовувався до цього (окрім стробоскопа). Повторне натискання вимикає ліхтар. У вимкненому стані клік з утриманням (до 1 с) активує режим moonlight, або, як його ще називають, «світлячок». При повторному натисканні з утриманням відбувається перехід у режим яскравості — таким способом можна дійти до режиму high. Для активації turbo необхідно провести подвійний клік у будь-якому стані ліхтаря. Потрійне натискання активує режим стробоскопа.

До всього сказаного додам, що M2R Pro також оснащений можливістю програмування режиму освітлення, має режим блокування, а також індикацію низького заряду акумулятора, що повідомляє про необхідність підзарядки.

Вражає те, що, не дивлячись на уявну складність, на практиці це відбувається набагато простіше, ніж здається, — і після декількох маніпуляцій із ліхтарем користувач звикає до такого способу управління.

Отож, сподіваюсь, ви дізналися для себе, навіщо ці «кляті виробники» періодично оновлюють власні моделі — навіть бестселери не можуть уникнути цього. На прикладі компанії Olight ми простежили за розвитком її тактичної серії ліхтарів та зрозуміли причини їхніх змін.

СТАТЬЯ ОПУБЛИКОВАНА В № 2 ЗА 2020 ГОД

https://gunmag.com.ua/wp-content/uploads/2019/12/logo-black.png

Подробно о настоящем мужском увлечении.