ФонариДалекобійний дротик

Поряд із яскравістю та автономністю далекобійність є однією з найважливіших характеристик сучасного ліхтаря — на неї досить часто звертають увагу, адже вона найбільш наочна. Погодьтеся, що пляма світла від власного ліхтаря на об’єкті, розташованому за кілька сотень метрів, однозначно викликає «вау-ефект». Але на відміну від яскравості та автономності далекобійність не є первинною характеристикою, а радше результатом поєднання кількох елементів в оптичну систему. Від комбінації цих елементів залежить те, як світитиме ліхтар: близько чи далеко, концентрованим...
Сергей Полищук23.03.202039668 min

Поряд із яскравістю та автономністю далекобійність є однією з найважливіших характеристик сучасного ліхтаря — на неї досить часто звертають увагу, адже вона найбільш наочна. Погодьтеся, що пляма світла від власного ліхтаря на об’єкті, розташованому за кілька сотень метрів, однозначно викликає «вау-ефект».

Але на відміну від яскравості та автономності далекобійність не є первинною характеристикою, а радше результатом поєднання кількох елементів в оптичну систему. Від комбінації цих елементів залежить те, як світитиме ліхтар: близько чи далеко, концентрованим променем чи розсіяним. У попередніх статтях ми згадували про пристрої, які світять дуже широким променем (наприклад, Olight X9R Marauder), але цього разу розповімо про ліхтар, який здатен світити більш ніж на 1 км. Ім’я йому — Olight Javelot PRO.

Новий Javelot Pro — чудовий результат поєднання його основних складових

Порівнювати між собою ці дві моделі немає жодного сенсу, оскільки це «різного поля ягоди». X9R був створений, аби перетворювати ніч на день на ділянці до 300 м, а Javelot PRO — для «точкового» освітлення об’єктів на більш ніж кілометровій відстані. І якщо заливне світло X9R у мене асоціюється з сонячним промінням, то у випадку з Javelot PRO це радше Всевидюче Око Саурона із відомого багатьом леґендаріума «Володар Перснів» Дж. Р. Р. Толкіна. Так само, як і погляд Ока, промінь Javelot PRO помітний здалеку та досягає цілі, навіть якщо вона розташована на значній відстані. Продовжуючи порівнювати ці непорівнювані ліхтарі, варто звернути увагу на їхню будову, де закладена принципова відмінність: X9R видає багато світла в усіх напрямках, а Javelot PRO — лише в одному. Якщо конкретизувати, то ця принципова відмінність має назву «оптична система», що робить кожен із цих ліхтарів такими, якими вони є. Що таке оптична система та для чого вона служить? Оптична система, яка складається зі світлодіода та відбивача, потрібна для формування направленого променю світла, причому в залежності від її типу це може бути як концентрований промінь, так і розсіяний. Для того, аби зрозуміти, як це працює, варто розібрати головну частину сучасного ліхтаря «до гвинтика». Я кажу «сучасного», маючи на увазі лише світлодіодні ліхтарі, бо лампові вже віджили своє — хоча, можливо, і викликають ностальгію у багатьох користувачів. Ксенонові та галогенні я не згадую, бо це інша «вагова категорія», що, на мою думку, має більш вузьку спеціалізацію.

FAQ по оптичній системі

Отож, усередині головної частини сучасного ліхтаря знаходиться світлодіод — його «серце», яке генерує світловий потік. Але тут є невеличка проблема: справа в тім, що сам по собі світлодіод віддає світло в усі боки. Найкращою ілюстрацією цього є ліхтарик у наших телефонах: він досить яскравий, але світить лише на метр, і дуже розсіяно. Для того, аби зібрати світло, яке генерує світлодіод, необхідний спеціальний елемент, який називається відбивачем. Власне, сама ця назва чудово пояснює роль відбивача — він відбиває хаотично направлене зі світлодіода проміння та групує його у чітко визначену форму. За своєю конструкцією відбивачі можуть бути двох типів: рефлекторні та лінзові (про кожен із них ми неодноразово згадували у попередніх статтях).

Різноманітні варіанти відбивачів здатні генерувати будь-який промінь

Конструктивно рефлекторні відбивачі — це увігнута досередини дзеркальна поверхня, яка дещо нагадує параболу (привіт філологам!). Поверхня рефлектора може бути як гладкою, так і текстурованою, тобто такою, що зовні схожа на апельсинову скоринку. Різниця між ними полягає у площі поверхні, котра відбиває світло: гладка має меншу площу, а текстурована, відповідно, більшу. Але не все так просто — гладкий рефлектор робить промінь більш вузьким, а текстурований, навпаки, широким. Від розміру рефлектора залежить і вираженість променю: чим більший рефлектор, тим більш виражений промінь. Окрім рефлекторів, існують і TIR-лінзи (найбільш ефективні з-поміж усіх видів лінз), абревіатура яких розшифровується як Total Internal Reflection (англ. — «повне внутрішнє відбиття»). Принцип роботи TIR-лінз певною мірою схожий на відблиск алмазів та іншого коштовного каміння. Якщо ж говорити технічною мовою, то повне внутрішнє відбиття можна вважати таким, коли кут падіння променю світла на поверхню лінзи є більшим за критичний.

У руці ліхтар тримається впевнено

Простими словами: промінь світла відбивається лінзою повністю. Якщо ж порівняти світловий промінь з рефлекторного відбивача та TIR-лінзи, то дається взнаки неоднорідність першого, оскільки його світлова пляма зазвичай не має таких чітких меж, як у випадку з використанням TIR-лінзи. Це пояснюється тим, що велика частина світлового потоку, генерованого світлодіодом, не контактує з самим відбивачем, і його розподіл ніяк не контролюється. TIR-лінза може створювати як широкий, так і вузько концентрований промінь світла, що дає можливість розробити ліхтар для будь-якого завдання. Як бачите, тут багато нюансів, котрі інженери компаній-виробників мають враховувати при проектуванні будь-якого ліхтаря. В залежності від типу обраної оптичної системи пристрій матиме певну спеціалізацію — від компактного EDC-шника до далекобійного тактичного чи пошукового.

Серія Javelot

Масивна головна частина — одна з головних ознак далекобійного ліхтаря

Сподіваюсь, тепер ви розумієте, що таке оптична система та для чого вона потрібна. Тож тепер ми можемо повернутися до героя сьогоднішньої статті — Javelot PRO. Не зважаючи на популярність TIR-оптики, в сегменті далекобійних ліхтарів все ще переважає рефлекторна оптична система. Причини тому — простота конструкції та відносна дешевизна виробництва (врешті-решт капіталізм переміг). Новий Javelot PRO є нащадком перших далекобійних моделей Olight, а саме — M3X Triton, M2X та M3X UT Javelot. Звісно, не обійшлось і без «свіжого подиху» від M2R Warrior та Warrior X. У світі електронних ґаджетів це вже стало буденною справою, адже запровадження абсолютно нової розробки вимагає не лише відкриття революційної технології, а й відносно невеликої її вартості. Olight, як і всі виробники освітлювальних приладів, пішли шляхом глибокої модернізації моделей, що стали бестселерами. Ми вже побачили оновлення модельного ряду S-Baton, PL-Valkyrie, X-Marauder та I-EOS, на черзі опинився M-Warrior/Javelot — модельний ряд, до складу якого входять такі бестселери, як M23 Javelot та M3X UT Javelot. Минулого року ліхтар M23 Javelot отримав оновлення у вигляді Warrior X, а M3X UT Javelot — у вигляді сьогоднішнього героя Javelot PRO.

Як і більшість ліхтарів з серії Javelot, нова модель має такий самий «агресивний дизайн»

Серія Javelot відрізняється від усіх ліхтарів Olight використанням дедомлених (від анг. de-domed — «видалення купола») світлодіодів, які конструктивно відрізняються відсутністю первинної лінзи, що максимально розсіює світловий потік. Таким чином у ліхтарів цієї серії є початкова перевага у тому, що на оптичну систему припаде менше роботи, аби зібрати докупи потік світла зі світлодіода. На практиці це дозволяє створити більш далекобійний ліхтар — і M23, так само як M3X UT, був яскравим тому прикладом. M23 був здатен освітлювати місцевість на дистанції до 436 м, а M3X UT — на 1000 м. Пам’ятаєте, ми розповідали, що від розміру рефлектора залежить і вираженість променю — так ось це саме той випадок. Діаметр рефлектора M23 становить 41 мм проти 65 у M3X UT, саме завдяки цьому маємо і різницю у довжині світлового променю.

Javelot PRO

Новий Javelot PRO виконаний у тому самому форм-факторі, що й M3X UT, оскільки за час експлуатації сотнями тисяч користувачів він уже став звичним. Інженерам Olight вдалося збільшити яскравість та дальність освітлення, а також зробити ліхтар таким, що перезаряджається, та більш чіпким.

Javelot PRO складається з 3-х основних частин: голови, акумуляторного блока та задньої кришки

Тепер про все по черзі. Оптична система — це поєднання дедомленого світлодіода Cree XH-P 35 та гладкого рефлектора. Як результат — дальність освітлення була збільшена до 1080 м, а яскравість — до 2100 лм. Найприємніше те, що збільшену продуктивність Javelot PRO досягнуто без збільшення габаритів, тобто з максимальною ефективністю.

«Тактикульний» чорний кейс йде в комплекті з ліхтарем

І хоча показник у 2100 лм на сьогодні не є чимось надзвичайним, варто зазначити, що на різних майданчиках, як то Ebay, Amazon, Aliexpress та інших, можна знайти величезну кількість no-name моделей світлодіодних ліхтарів з «енною» кількістю люмен. Але треба звернути увагу, що є офіційні стандарти вимірювання світлосили, а є цифри «з неба». Показник світлосили в будь-якому ліхтарі Olight був отриманий згідно з офіційним стандартом ANSI/NEMA FL1, розробленим Комітетом стандартів для ліхтарів (Flashlight Standards Committee), куди входить Національна асоціація виробників електроприладів (NEMA), представники найбільших компаній-виробників освітлювальної продукції та електричних компонентів, а також представники спільноти користувачів ліхтарів. Розроблені цим Комітетом норми прийняті Американським національним інститутом стандартів (American national standards institute, ANSI) 18 серпня 2009 р. Тому можна констатувати, що заявлена кількість люмен у будь-якому ліхтарі Olight — це чесний показник.

Надійність

Серія Javelot відома серед користувачів ліхтарів не лише далекобійними якостями, а ще й своєю надійністю. Справа в тім, що світлові характеристики ліхтарів Javelot якнайкраще підходять для взаємодії зі зброєю, а це, своєю чергою, означає, що він має витримувати віддачу при стрільбі з неї. Як свідчить практика, тактичні ліхтарі Olight з легкістю тримають віддачу навіть при стрільбі з гладкоствольної зброї 12-го калібру. Але це ще не все — в мережі є велика кількість роликів із різноманітними випробуваннями ліхтарів Olight, причому від банальних падінь з висоти до стрільби по ліхтарю, спалювання його вогнеметом чи киданням у розпечене вугілля. Коротше кажучи — це справді надійні речі.

Живлення

Корпус Olight Javelot PRO виконаний із авіаційного алюмінієвого сплаву марки T6061-T6 із захисним анодуванням максимального III ступеня. Завдяки використанню американських військових стандартів при виробництві, тактичні ліхтарі Olight здатні пережити падіння з висоти до 1,5-2 м, а також занурення під воду на глибину до 2 м. І це лише в теорії — на практиці ці цифри значно більші, хоча це і не означає, що ліхтарем треба цвяхи забивати. В руці новий прилад лежить упевнено, чому сприяє новий тип насічки — більш «зубастий», аніж у попередника M3X UT.

Продовгувата частина представляє собою монолітний акумуляторний блок, який складається з двох батарей 18650 загальною ємністю 7000 mA●h. З одного боку, це дещо спірне рішення, оскільки у Olight ще не було ліхтаря серії Javelot з монолітним акумуляторним блоком, але, з іншого, це було зроблено не просто так, а для збільшення енергоефективності ліхтаря. Посудіть: у максимальному режимі він може працювати до 2,5 год, а на мінімальному — до 8 днів! Це більш ніж у 2,5 разу довше, аніж у попередника. За необхідності до Javelot PRO можна придбати додатковий акумуляторний блок, якщо ви плануєте використовувати ліхтар для довготривалих випробувань.

Керування

Керування ліхтарем також зазнало змін, ставши більш універсальним та зрозумілим. Єдине, що залишилось тут від M3X UT, це наявність двох кнопок — бокової та торцевої, кожна з яких була змінена у Javelot PRO. Торцева відрізняється як функціонально, так і візуально: нова металева кнопка перейшла сюди з Warrior X та M2R Warrior, де була застосована вперше. Вона має два положення: повне натискання, яке вмикає режим освітлення у 2100 лм, та «напівнатискання» зі скромними 15 лм. Окрім того, світити ліхтар може як у постійному режимі, так і в режимі утримання. Останній працює доти, доки ви тримаєте кнопку натиснутою, що буде зручно для короткочасного освітлення, зокрема при взаємодії зі зброєю. До речі, саме через тактичну направленість торцева кнопка була зроблена безшумною — і при її натисканні не буде характерного дзвінкого «клац», що здатне виказати місцезнаходження власника. Це може бути актуальним при виконанні різноманітних завдань правоохоронцями, військовослужбовцями чи співробітниками охоронних компаній.

Кнопка керування доповнена кольоровим індикатором, а також пухирцями для кращого зчеплення з рукою

Що стосується бокової кнопки, то вона також зазнала функціональних змін — тепер нею можна керувати ліхтарем, причому незалежно від торцевої кнопки. Попередник M3X UT був позбавлений такої можливості — там бокова кнопка лише регулювала рівень яскравості, а увімкнення та вимкнення здійснювалось торцевою. Погодьтесь, це не надто зручно, зважаючи на те, що доводилось постійно змінювати хват ліхтаря. Бокова кнопка Javelot PRO має чотири режими яскравості: 15, 150, 600 та 2100 лм, тобто не лише «максимум» та «мінімум», як у випадку з торцевою кнопкою, а більш широкий діапазон. Бокова кнопка доповнена індикатором розряду акумулятора, яка повідомляє користувачеві про необхідність підзарядки.

Приклад встановлення ліхтаря на оптичний приціл

Зарядка Javelot PRO здійснюється за допомогою магнітного конектора, розміщеного в торцевій кнопці, що знайом власникам інших моделей Olight. Наявність неодимового магніту дає можливість не лише закріплювати ліхтар на більшості металевих поверхонь, а ще й використовувати нове покоління кнопок дистанційного управління. І якщо раніше вони накручувались замість оригінального тейлкпапу, то зараз усе набагато гуманніше. Необхідно лише під’єднати магнітний конектор до кнопки — так само, як і зарядний пристрій. При динамічній стрільбі з гладкоствольної напівавтоматичної рушниці кріплення з ліхтаря не злетіло, а тому можна бути певним, що цього не станеться і на менших калібрах.

Комплектація

Усі моделі серії Javelot, починаючи ще зі старенького M3X Triton, надходили у кейсах — і новенький Javelot PRO не став винятком. Кейс на вигляд дорогий і для більшості чоловіків така ось валізка, всередині якої лежать різні корисні штуки (від набору інструментів до високоточного комплексу), тішать око. Звичні засувки кейса доповнені клапаном для стравлювання тиску, що буде актуальним у випадку транспортування його літаком.

Зручний чохол йде в комплекті поставки

До складу цього кейсу входить ліхтар Javelot PRO з усім необхідним для його негайного використання — не потрібно буде докуповувати якийсь елемент, аби його увімкнути чи підзарядити пристрій. До речі, так роблять не всі виробники ліхтарів. Окрім стандартного комплекту поставки, є ще й тактичний набір із кнопкою дистанційного керування, світлофільтрами та кріпленням.

Стандартна комплектація:

— ліхтар Olight Javelot PRO;
— зарядний пристрій Olight MCC Magnetic;
— чохол;
— інструкція;
— кейс.

Тактичний набір:

— ліхтар Olight Javelot PRO;
— зарядний пристрій Olight MCC Magnetic;
— магнітна кнопка дистанційного керування;
— два світлофільтри (червоний та зелений)
— кріплення на оптичний приціл;
— чохол;
— інструкція;
— кейс.

ПРИДБАТИ ЦЕЙ ТОВАР МОЖНА ТУТ

Цей ліхтар може стати гарним подарунком для любителів усього «тактикульного»

Особисто для мене цей ліхтар — прекрасна ілюстрація ефективної роботи оптичної системи, де для освітлення більш ніж кілометрової дистанції вистачило «всього» 2100 лм. А уявіть, якби там було, скажімо, 32 000 лм, як у X9R Marauder. Мабуть, про це і згадувалося на початку статті Всевидючим Оком Саурона. За дальністю освітлення це один із найбільш далекобійних ліхтарів із таким елементом живлення, що доводилося бачити мені. У цьому плані Olight Javelot Pro однозначно стане актуальним для використання зі зброєю, а також для деяких пошукових завдань. Оновлення серії Javelot чекали дуже довго, але це той випадок, коли очікування виправдане. Тож якщо ви підшукуєте ліхтар, який можна було б використовувати разом зі зброєю та щоб світив до зірок, то Javelot PRO — це саме те, що потрібно.

СТАТЬЯ ОПУБЛИКОВАНА В № 6 ЗА 2019 ГОД

https://gunmag.com.ua/wp-content/uploads/2019/12/logo-black.png

Подробно о настоящем мужском увлечении.