АксессуарыОдеждаМокра справа

Що таке щастя для мисливця? Та будь-що, коли мова йде про полювання! А от що приносить мисливцеві найбільше радості, визначити досить складно. Для когось святом є саме полювання, для іншого — смакування мисливської кухні, а для третіх навіть підготовка до сезону є не менш захопливим заняттям! А ще ж є зброя, мисливські собаки, спорядження, подорожі, пахощі трав, співи птахів, спостереження за неймовірними пейзажами матінки-природи та ще багато чого. Джерел серотоніну хоч відбавляй! У передчутті початку мисливських...
29.10.20217323 min

Що таке щастя для мисливця? Та будь-що, коли мова йде про полювання! А от що приносить мисливцеві найбільше радості, визначити досить складно. Для когось святом є саме полювання, для іншого — смакування мисливської кухні, а для третіх навіть підготовка до сезону є не менш захопливим заняттям! А ще ж є зброя, мисливські собаки, спорядження, подорожі, пахощі трав, співи птахів, спостереження за неймовірними пейзажами матінки-природи та ще багато чого. Джерел серотоніну хоч відбавляй!

У передчутті початку мисливських пригод кожен із нас подумки малює собі в уяві найзахопливіші сцени з полювання: дзеркало поверхні озера, що відбиває відблиски вечірнього сонця, нальоти зграй качок, підйоми на крило, влучні постріли та завзятість чотирилапого друга, який стрімко пірнає в густі зарості очерету, аби подати здобич. Усе це неабияк хвилює мисливське серце і щороку спонукає готуватися до пошуку нових пригод.

Зазвичай захоплення полюванням у мисливців починається саме з полювання на водоплавних птахів. Здебільшого полюють на качок. Існує три основні види таких полювань: з підходу, на ранкових та вечірніх перельотах та полювання з опудалами та/або з підсадною качкою. І якщо при першому способі мисливець може полювати навіть із суходолу, рухаючись уздовж водойм, то при інших двох доведеться трохи поборсатись у воді. Якщо у вас є чотирилапий компаньйон, то наймокрішу роботу він із задоволенням візьме на себе: шукати здобич — його стихія! Але раз полювання проводиться на водоплавну дичину, то і мисливець мусить бути водоплавним. І для цього зовсім не обов’язково обростати пір’ям чи чіпляти перетинки на пальці. Достатньо лише мати деяке спорядження для водно-болотяних угідь — а от яке саме, давайте розбиратися разом!

Я хотів би виокремити три предмети, без яких на такому полюванні просто не обійтися.

Чоботи

Сподіваюся, немає потреби роз’яснювати, що це за елемент спорядження і які функції він виконує. Тут у пригоді стане та модель, яка більше до вподоби вам. На щастя, вибір сьогодні чималий — і підібрати таке взуття можна за будь-якими параметрами. Це можуть бути чоботи з високою халявою чи з короткою, виготовлені з гуми, силікону, піни чи каучуку. Підійдуть будь-які! Головне — варто пам’ятати, що на початку сезону переважає тепла погода, а часто навіть спекотна, і не варто обирати взуття з неопреновими підкладками або будь-якими іншими утеплювачами. Найкраще для таких цілей підходять забродні чоботи. Вони дають змогу ходити мілиною та в очеретах без остраху набрати води у взуття. Крім того, такі чоботи мають, як правило, спеціальні кріплення до пояса, що запобігає зісковзуванню халяви по нозі.

Вейдерси, або забродний костюм

Рибалкам немає потреби розповідати, що це, і для чого таке спорядження використовується. Але не всі мисливці полюбляють риболовлю, та й вейдерси використовуються лише на полюваннях на водоплавних птахів. Цей елемент спорядження дає змогу залишитися сухим, зайшовши по пояс у воду. Це стає в пригоді в різних ситуаціях, а особливо — при розставлянні опудал. Спочатку може виникнути питання «А хіба не можна розставити опудала з човна?». Теоретично можна — і багато мисливців так і ро блять. Але це за умови, що опудал не надто багато — і човен може взяти «на борт» і опудала, і спорядження, та ще і для самого мисливця знайдеться місце. Але що робити, коли до місця полювання ви прибули на досить великому моторному човні разом із друзями? Такий човен зовсім не придатний для розставляння опудал, він занадто громіздкий та неповороткий для таких завдань. Відповідь проста — вейдерси! Одягнув — і до роботи! Качки годуються на мілководді, отже, і зграю з опудал потрібно розставляти в такому місці! Забродний костюм для таких завдань — те, що потрібно.

Або розглянемо іншу ситуацію: ви полюєте з одномісного надувного човна, а опудал у вас стільки, що вони займають мало не весь човен. Адже досвідчені мисливці добре знають: чим більша «зграя» на воді — тим легше качкам помітити її з повітря, і тим привабливіша вона для них. До більшої зграї опудал качки приєднуються охочіше. А це значить — більше шансів гарного нальоту. Такий варіант — також поширена практика: мисливець у вейдерсах бреде мілководдям і волочить за собою човен, навантажений спорядженням та опудалами. А вже після того, як приманка буде розставлена на воді, він спокійненько займає місце в човні, відгрібає до місця маскування — і починається магія полювання.

Якісни вейдерси — запорука сухості та комфорту

Постає питання: а який же костюм обрати? Адже варіантів є сила-силенна: різної конструкції та з найрізноманітніших сучасних матеріалів — мембрани, неопрену тощо. Мій вибір впав на Trakker N2 Chest Waders, і ось чому. На відміну від рибалки у мисливця навряд чи виникне потреба довго стояти по пояс у воді. Адже з такого положення незручно стріляти, незручно перезаряджатись, та й на полюванні потрібне маскування, а отже, на відкритій воді мисливцеві робити нічого. То му всі варіанти костюмів з утеплювачами — йдуть лісом, ну або болотом! А навіть якщо на осінньому полюванні буде прохолодно, то якісна термобілизна (як, наприклад, Seeland Hawker Base) вирішить це питання. Вона виготовлена із матеріалу Woolmakr blend з чотиристоронньою розтяжністю, що складається на 50% із натуральної вовни і на 50% — із поліестру і має чудові вологовідштовхувальні та теплоізоляційні властивості, завдяки чому забезпечить необхідний комфорт за низьких температур. Таким чином є можливість отримати комплект на будь-яку погоду. Друге, на що варто звернути увагу, це чоботи. Існують різні типи конструкцій; мені ж важливо, щоб вона була простою та надійною. Вейдерси Trakker N2 Chest Waders представляють собою костюм, де чоботи та напівкомбінезон — суцільні, тобто чобіт не від’єднується. А саме взуття відповідає низці потрібних вимог до полювання:

— по-перше, воно виготовлене з досить міцної і цупкої гуми, яка витримує пошкодження від різного гілляччя, мушель чи гострого каміння, що ховаються на дні водойми;

— по-друге, міцна підошва з досить агресивним протектором забезпечує надійне зчеплення з мокрою поверхнею. Це дуже важливо, адже на розмоклому ґрунті в прибережній зоні легко послизнутись, а впасти в воду під час полювання не дуже хочеться. Крім того, всередині міститься м’яка підкладка під стопу, що забезпечує комфорт для користувача;

— по-третє, біль і сльози всіх, хто після активного відпочинку хоче зняти з ніг чоботи, — низький підйом, який не дає цього зробити без спеціальних заклинань та допомоги іншої людини! Чоботи цих вейдерсів взуваються та знімаються легко (в цьому місці повинна заграти святкова музика, а навколо розсипатися конфеті та серпантин)!

Що ж до матеріалів, то Trakker N2 Chest Waders виготовлені з водонепроникної та досить тонкої тканини, яка швидко сохне. А також спорядження укомплектоване спеціальною сумкою, в якій костюм продовжує сохнути навіть у складеному вигляді. Звісно, це у жодному разі не означає, що після повернення додому чи на базу не потрібно розвішувати річ. Для повного висихання слід витягнути костюм із сумки та розправити його в провітрюваному місці! Ставтеся до спорядження дбайливо — і воно довго та справно служитиме вам! Також костюм має зручні стяжки на талії, щоб максимально підігнати спорягу по фігурі, а верхня частина кріпиться за плечі користувача за допомогою м’яких еластичних текстильних лямок, які навіть при активних рухах не змінюють свого положення та майже не відчутні на тілі. Одним словом — простота, надійність та комфорт!

Човен

Мабуть кожна людина, коли чує про надувні човни, уявляє собі рибальське маломірне судно зеленого кольору з транцем або без (транець — місце для кріплення мотора). Що ж стосується мисливсь кого човна, то на перший погляд він може здатися непримітним. Насправді ж є деякі важливі параметри, які роблять човник придатним до полювання. Які саме, давайте розбиратися по порядку.

Компактні розміри та зручна сумка дають змогу перевозити човен у будь-якому автомобілі

Розміри. Для одного мисливця човен повинен бути довжиною не менше 250 см, а шириною не менше 100 см. Параметр довжини напряму пов’язаний із вантажопідйомністю судна. Ад же місця для спорядження знадобиться чимало: опудала, рушниця, сумка з патронами, вейдерси, маскувальні засоби, рюкзак із провіантом та різними дрібницями. А якщо ви ще й мисливський блогер або просто хочете зафільмувати полювання на згадку, то до списку вантажу додається сумка з відеообладнанням. А от ширина човна відповідає за його характеристики плавучості та стійкості. Чим ширший човен, тим він буде стійкішим. Ад же на полюванні мисливець точно переміщуватиметься в човні, а можливо, навіть виникне потреба стрільби в положенні стоячи (наприклад, коли ви заховаєтеся в очереті). Які ще характеристики необхідні для стрільби стоячи з човна, висвітлимо трохи нижче. Якщо ж планується полювання для двох мисливців з одного човна, то довжина плавзасобу повинна бути не меншою за 300 см.

Човен дарує свободу пересу-вання і розширює можливості вибору місця для полювання

Ще одним важливим показником плавучості є товщина балона. Коли йдеться про туристичні плавзасоби, то виробники намагаються зробити балони якомога тоншими задля збільшення швидкохідності. Але на полюванні нам поспішати нікуди, ця справа суєти не любить. Насолода від спілкування з природою якраз полягає в спокої і тиші. Та й особливо великих відстаней проходити на веслах не планується, а отже, плавучість та стійкість — завдання номер один! Діаметр балона повинен сягати не менше 30 см, і загалом: чим товстіший балон, тим краще! Наприклад, човен Aqua Storm STO 250 см має товщину балона 32 см, чого цілком достатньо для полювання одного мисливця. Цей човен має довжину 250 см, ширину 130 см та вантажопідйомність 150 кг. А отже, тут чудово може розміститися мисливець із собакою. Вага плавзасобу — всього 17,5 кг, що дає змогу без зайвих зусиль вантажити його до автомобіля самотужки. Виготовлений він із ПВХ щільністю 800 г/м2 та має досить компактні розміри в складеному вигляді — 96x48x26 см.

Ремкомплект містить набір латок та клей для дрібного ремонту в польових умовах

Якщо ж хочеться більшого комфорту або планується полювання двох мисливців — до ваших послуг транцевий човен Aqua Storm STM 330 см (10 к. с.). У нього всі перелічені вище характеристики якісно відрізняються в кращий бік, окрім ваги та габаритів у складеному вигляді — заради комфорту треба чимось жертвувати. Довжина — 330 см, ширина — 150 см, товщина балонів — аж 41 см. Логічно, що такі параметри значно вплинули на вантажопідйомність, яка становить вражаючі 470 кг. Це чудові показники плавучості, які дадуть змогу комфортно полювати двом мисливцям, сидячи спиною один до одного. Таким чином можна охопити 360 градусів огляду. Цей човен обладнаний транцем і дозволяє закріпити двигун потужністю до 10 к. с. Це означає, що за мисливськими пригодами можна вирушати в значно цікавіші та більш глухі угіддя, що важко здійснити на безтранцевому гребному човні. Розширення можливостей очевидне.

Ножний насос зручний для швидкого накачування балонів

Останній із фундаментальних параметрів, на якому я хотів би акцентувати увагу, — це тип дна човна. Човен для полювання повинен бути обладнаний жорсткою поверхнею — і це обов’язкова властивість! Мисливець пересувається човном досить активно: дістати набої, дотягнутися до рюкзака з перекусом, витягти з води собаку, який подає дичину, та ще багато усіляких маніпуляцій. Особливу увагу я хотів би приділити стрільбі стоячи. Кожен мисливець прагне по можливості стріляти саме з такого положення, оскільки воно дає можливість краще вкласти рушницю в плече — та й тулуб стає більш поворотким, що є неодмінною перевагою при стрільбі по рухомих цілях. А для цього треба бути впевненим, що «земля» з-під ніг не втече. Ад же зовсім не хочеться опинитись у воді, а тим паче зі зброєю. Такими властивостями наділені обидва човни; але, щоб бути впевненим, я би наполегливо рекомендував Aqua Storm STM 330 см. У нього і площа контакту з водою більша, і балони товстіші, і дно майже повністю застелене жорсткою «підлогою».

Розгортання човна не створює ніяких труднощів і легко здіснюється одним мисливцем

Друзі, обирайте, що більше підходить вам, — і бажаю вам приємних, радісних та незабутніх пригод! Лише наостанок зазначу, що з додаткового обладнання не забудьте обзавестися двома якорями для човника. Адже для стійкої позиції необхідно надійно зафіксувати ніс та корму судна.

Вагаючись, яке спорядження варто брати на полювання, а від якого варто відмовитися, хочеться процитувати сучасного українського класика: «Ще в яслах знають малі діти, що луччє перебдіть, ніж недобдіти». І я з цим формулюванням цілком погоджуюсь, адже, якщо ви зібралися полювати на водоплавних, то, скоріш за все, до місця пригод діставатиметесь автомобілем.

Двомісний човен дозволяє комфортно полювати одному мисливцеві

А раз спорядження не на спині тягнути, то краще мати із собою речі на будь-який випадок. І щоб у мокрій справі вийти сухим із води, майте із собою і човен, і вейдерси, і чоботи! В усякому разі зайве завжди можна залишити в машині. Тож хай ваша споряга служить вам справно і дарує незабутні враження на полюваннях. Многа стріч!

СТАТЬЯ ОПУБЛИКОВАНА В № 2 ЗА 2021 ГОД

https://gunmag.com.ua/wp-content/uploads/2019/12/logo-black.png

Подробно о настоящем мужском увлечении.