блогПриєднуйся до НАС!

Важко переоцінити значення стрілецької зброї у формуванні суспільства. Починаючи від самих витоків існування людства, коли використовувалась найпримітивніша зброя — списи та дубини — продовжуючи появою лука в період мезоліту (середньокам’яний вік), винайденням першої вогнепальної стрілецької зброї в XIV столітті і аж до найвисокотехнологічних зразків сучасності, зброя завжди підштовхувала суспільство до відчутних кроків у розвитку. Винайдення списів зумовило появу колективного полювання на крупних тварин, що призвело до об’єднання в общини. Поява лука і стріл — це початок епохи...
Юрий Ключник25.03.20217143 min

Важко переоцінити значення стрілецької зброї у формуванні суспільства. Починаючи від самих витоків існування людства, коли використовувалась найпримітивніша зброя — списи та дубини — продовжуючи появою лука в період мезоліту (середньокам’яний вік), винайденням першої вогнепальної стрілецької зброї в XIV столітті і аж до найвисокотехнологічних зразків сучасності, зброя завжди підштовхувала суспільство до відчутних кроків у розвитку.

Винайдення списів зумовило появу колективного полювання на крупних тварин, що призвело до об’єднання в общини. Поява лука і стріл — це початок епохи особистої стрілецької зброї, яка роздрібнила великі мисливські племена на менші. З’явилась можливість вражати живі цілі на досить великій на той час відстані — і мова йде не тільки про полювання, а й про внутрішньовидову та міжвидову конкуренцію. Винайдення та використання пороху, а згодом і вогнепальної стрілецької зброї вплинули на тактику ведення війн та змінили їхній хід. Як відомо, війна — найпотужніша рушійна сила технологічного прогресу. Сьогодні ж стрілецька зброя — це ще й невід’ємна складова демократичного громадянського суспільства як інструмент захисту прав.

Збройова культура різних країн

Збройова культура в різних країнах є одним із індикаторів суспільних цінностей. Рівень «збройової свободи» кожної країни визначається соціальними, економічними та безпековими показниками. Кожна держава врегулювала питання вогнепальної зброї по-своєму. Статистика має певну закономірність: найбільшу кількість вогнепальної зброї у світі на 100 осіб мають США — 90 одиниць. У Швейцарії — 46, у Франції — 32, у Греції — 31, у Німеччині — 30 одиниць. В Україні легально озброєні лише семеро людей зі 100. Ще менше мають зброю на Філіппінах — четверо на 100 осіб, а в КНР — 3. Очевидно, що рівень озброєності українців помітно менший у порівнянні з іншими європейськими країнами. Це пов’язано з пострадянською інфантильністю населення.

Розвиток Збройової культури в країні є одним із індикаторів суспільних цінностей

Хоча асортимент легальної зброї досить широкий, а процедура отримання дозволу недорога та не така вже й складна. Радянський режим систематично роззброював населення — щоб унеможливити контрреволюційну боротьбу та монополізувати насилля в руках влади. Що було далі, всім відомо: насильницьке розкуркулення, голодомор, придушення національно-визвольного руху, репресії, повне руйнування інституту права та розквіт тоталітаризму. Обмеження прав громадян на володіння зброєю унеможливило розвиток збройової культури і породило масу хоплофобських стереотипів, які побутують і до сьогодні: «зброя вбиває», «якщо дозволити зброю, всі один одного перестріляють», «зброя не потрібна, для цього є поліція», «українці не готові володіти зброєю». А поза тим, зброя виконує масу функцій і може застосовуватись у різних сферах. По-перше, це інструмент проти протиправних посягань; по-друге, це спорт; по-третє, це невід’ємна складова підгалузі народного господарства — мисливства. Крім іншого, це ще й питання національної безпеки. Хтозна на якому етапі була би зараз війна і чи була б вона взагалі, якби показники озброєності цивільного населення були схожі на американські чи хоча б швейцарські!

Наявність зброї не робить вас стрільцем

З іншого боку, серед тих, кого ці стереотипи все ж таки оминули, дуже часто зустрічається інша негативна і не менш небезпечна тенденція. Громадяни, котрі виявили бажання легально озброїтись задля охорони свого життя та здоров’я, родини та майна, проходять усі необхідні процедури та, врешті ставши власниками вогнепальної зброї, нерідко отримують помилкове відчуття безпеки.

Знайомство з можливостями метальної зброї під керівництвом інструктора

На перший погляд, може виникнути запитання: «Як же так? Зброя є, а безпеки нема?» Справа в тому, що, як правило, першою зброєю у власників, вмотивованих питаннями безпеки, найчастіше стає помпова рушниця або мисливський нарізний карабін із сімейства АК. І далі, на превеликий жаль, найчастіше зустрічається шаблонний сценарій: куплена зброя в кращому випадку побуває лише раз на стрільбищі (ба більше, не відстрілюється і жодного разу) і спокійненько собі відпочиває в сейфі, даруючи новоспеченому власникові хибне відчуття безпеки! Зброя — це інструмент, а користуватись будь-яким інструментом потрібно вчитися! Наявність гітари не робить вас музикантом, наявність пательні не означає, що ви кухар, так само і наявність зброї не означає, що ви стрілець! Але зброя — це не гітара!

Інструктаж стрільби з пневматичної гвинтівки. штатив полегшує утримання нелегкої зброї та збільшує шанси на влучний постріл

Непідготовлений стрілець не зможе скористатись зброєю в екстремальній ситуації; крім того, збільшуються ризики нещасних випадків при поводженні зі зброєю, зростає кількість випадків неправомірного застосування. Дещо іншою є ситуація серед охочих стати мисливцями. Це заняття все ж змушує діставати зброю із сейфа, вчитись із нею поводитись та доглядати, а невлучні постріли по трофеях спонукають стрільця практикуватись у стрільбі. Отже, вчитися стріляти та безпечно поводитися зі зброєю — це необхідність!

Головні завдання

Завдань і викликів перед укра їнською збройовою спільнотою стоїть чимало! Починаючи від суспільних настроїв, продовжуючи культурою володіння та використання власниками зброї і закінчуючи законодавчою базою. На сьогодні обіг зброї в Укра їні затверджений Інструкцією до наказу МВС від 28.08.1998 р. № 622 — і ми на 30-му році незалежності все ще не маємо закону, яким би регламентувались збройові питання. На жаль, глибока заполітизованість усіх сфер суспільного життя в Україні заважає отримати бажані інструменти для врегулювання сфери цивільної зброї. Але вплинути на цю ситуацію можна! Україна хай і повільно, але все ж розвивається як демократична держава. Одним із ключових елементів демократії є громадянське суспільство. Пострадянський синдром «держава мені винна» та наше українське споконвічне «моя хата с краю» стають на заваді стрімкому розвитку громадянського суспільства.

Ознайомлення з біотехнічною спорудою для оленевих — годівницею

Громадянське суспільство — це сукупність недержавних організацій, які представляють волю та інтереси громадян.

Природа будь-якого суспільства така, що воно поділяється на різні спільноти. Інтереси, навколо яких гуртуються ці спільноти, можуть бути найрізноманітнішими і стосуватись будь-яких сфер суспільного життя. Але для того, щоб така спільнота була не просто клубом за інтересами, а такою, що може впливати на суспільні процеси, вона мусить володіти особливою якістю — правосуб’єктністю, тобто здатністю виступати учасником правовідносин. Таким об’єднанням, яке відстоює інтереси власників зброї, є громадська організація «Національна асоціація стрільців».

Про НАС

«Національна асоціація стрільців» (НАС) — це громадська організація, яка об’єднує всіх цивільних стрільців навколо просування ідеї безпечного та відповідального користування зброєю, популяризації зброї та збройової культури, відстоювання волі та інтересів стрілецької спільноти.

Свою діяльність організація почала в червні 2020 р. Основними завданнями НАС є популяризація та просування збройової культури як серед громадян, які ще не є власниками зброї, так і серед дійсних стрільців та власників. Бачення асоціації поняття «збройова культура» можна виразити в простій, але вичерпній парадигмі: «безпечне, відповідальне володіння та користування зброєю». Таке просте гасло охоплює всі сфери українського стрілецтва та відповідає сучасним суспільним цінностям.

Мисливська кухня —
невід’ємна частина мисливської культури. Учасники з нетерпінням чекають цю частину походу

А стати членом асоціації та долучитись до співпраці можуть усі охочі, завітавши на наш портал nas.org.ua, де можна не тільки приєднатись до НАС, а й безкоштовно отримати масу корисної та необхідної інформації для кожного стрільця! На порталі також можна дізнатись, що наш стрілецький світ також тримається на трьох китах: «знай», «володій», «використовуй»! Ці розділи — своєрідний навігатор у стрілецькій спільноті для адептів будь-якого рівня: чи то стрілець-спортсмен, чи то мисливець, або ж той, хто тільки збирається здійснити першу купівлю омріяної рушниці, карабіна чи гвинтівки. Тут можна дізнатись про те, як отримати дозвіл на зброю, як обрати першу зброю, де купити, куди піти тренуватись, які стрілецькі події відбудуться найближчим часом, виставки, зустрічі, турніри, новини та багато чого іншого!

Що ж стосується наших іноземних колег, то недивно, що у всіх цивілізованих країнах також працюють подібні об’єднання. Наприклад, Firearms UK позиціонує себе як асоціацію, яка проводить кампанію із захисту права власності на зброю у Великобританії. Американська стрілецька асоціація NRA (National Rifle Association) була заснована в 1871 р., і її перший меседж звучав як «популяризувати та заохочувати стрільбу з гвинтівки з науковим підходом». Зараз NRA — головний лобіст та захисник прав стрілецької громади та виробників зброї у США. Національна стрілецька асоціація Нової Зеландії (NRANZ) заснована в 1878 р. Основною її метою є популяризація стрілецького спорту та культивація безпечного поводження зі зброєю та користування нею.

Існує маса подібних організацій, які мають найрізноманітніші структури і які по-різному ділять між собою завдання, що постають перед вітчизняними стрільцями. В одних країнах — це стрілецькі федерації, які вирішують стрілецькі питання, починаючи від олімпійських видів спорту, мисливства і цивільних прав на володіння зброєю. А подекуди зустрічаються і вузько спрямовані асоціації — як наприклад Швейцарська асоціація стрільців з .50-го калібру (FCSA). Вивчаючи діяльність подібних організацій, абсолютно чітко можна зробити висновки, що всі асоціації мають ідентичні цілі: популяризація, безпека, відстоювання прав, протидія дезінформації тощо. Ці факти лише підтверджують, що український досвід — на правильному шляху!

Мисливство — фундамент збройової культури

За сферами використання зброї стрілецька спільнота також має певний поділ:

— мисливство;

— спорт;

— самооборона;

— розважальна стрільба.

Часто стрільці можуть охоплювати кілька з цих напрямів, а іноді лише один. Тому НАС вивчає інтереси та проблеми всіх стрільців усіх напрямків. Юридично вся зброя в Україні вважається мисливською. Недивно, що саме мисливці становлять найбільшу частину стрілецтва. Відповідно, мисливство визначене наразі як найпріоритетніший із напрямів роботи. Асоціація вже має ряд напрацювань у вигляді проєктів. І перший, який НАС почали реалізовувати, спрямований власне на мисливську сферу і має назву «Ловецька школа» (від слова «ловецтво» — мисливство).

«Ловецька школа» — розгалужена система заходів, спрямованих на популяризацію мисливства, створення позитивного іміджу мисливців та заповнення інформаційного вакууму, який існує в суспільстві довкола цієї теми.

Майстер-клас зі стрільби — найулюбленіша частина «Ловецької школи» як серед дітей, так і серед дорослих!

Власне заходи мають вигляд походів мисливськими угіддями, інструкторами та тренерами в яких виступають мисливці, а для участі запрошуються діти та їхні батьки. Мета таких походів — привернути увагу дітей до дикої природи, а до батьків донести, що таке мисливська галузь і як вона влаштована. Під час походу діти отримують таке собі практичне заняття з природознавства та профорієнтації. Тут вони вперше дізнаються, що сучасний ліс — це об’єкт господарювання, яким займаються лісники; дізнаються також про те, які тварини проживають у лісі, і які з них є об’єктами господарювання. Новиною не тільки для дітей, а й для їхніх батьків стає те, що власне полювання — це лише маленька частина діяльності мисливця. На екскурсії мисливськими угіддями всі учасники знайомляться з біотехнічними спорудами, підгодівлею, природоохороною, принципами, звичаями, традиціями та навіть з юридичними аспектами мисливства. Завдяки тому, що під час походу мисливці звертають увагу учасників на різні цікавинки — як, наприклад, сліди тварин, звірині стежки, нори, гнізда, закономірності рослинного різноманіття, — для більшості світ дикої природи розкривається з нових, раніше невідомих сторін. До програми також входять майстер-класи з мисливського собаківництва, користування мисливськими манками, основами поводження зі зброєю. А головною родзинкою програми є мисливські частування стравами, аромати яких заохочують і дорослих, і малих шукачів пригод до мисливського привалу.

Десятки схвальних відгуків від батьків та дітей Асоціація вже отримала. Дорослі не приховують подиву від того, що мисливство для них відкрилось з абсолютно іншої сторони. Виявляється, це не тільки акт добування тварин, а ще й купа занять та роботи у всі сезони. А деякі навіть не стримують захоплення від таких пригод і вже допитуються, коли можна приєднатися до наступних занять.

Із захватом ідею сприйняли і мисливці! По-перше, до душі припала назва — «Ловецька школа». Мовляв, вона несе в собі традиційність і дух цього заняття. А крім того, це чудова нагода для мисливців поділитись своїми знаннями, досвідом, захопленням, естетикою мисливства та просто завести нових вдячних друзів. Проєкт «Ловецька школа» оцінюється як ефективний інструмент популяризації мисливства, а також пропаганди дбайливого та відповідального ставлення до природи. Віримо, що такі заходи дадуть змогу зацікавити та виховати нове покоління якісних мисливців, справжніх господарів та відповідальних природокористувачів.

Розмальовки тварин — чудовий спосіб закріпити розповіді з екскурсії. Заодно і ніжки відпочинуть!

Однією з головних особливостей проєкту є його доступність! Перші заняття були організовані спільними силами ГО «Національна асоціація стрільців» та мисливцями з колективу громадської організації «Душа мисливця». І ми сподіваємось і мріємо, що «Ловецька школа» існуватиме при всіх мисливських колективах, господарствах та інших мисливських організаціях. Це просто, цікаво і нічого не вартує, крім витраченого часу. А захоплені, сяючі очі дітей та щасливі батьки — неоціненна нагорода! А найголовніше, що ці люди вже навряд чи стануть жертвами брехливої пропаганди, що паплюжить добре ім’я мисливців та намагається знищити цю галузь.

Крім «Ловецької школи», в розробці НАС є багато інших проєктів різного спрямування. Це просвітницькі та інформаційні телевізійні програми, а також стрілецькі зустрічі. Поза сумнівом, одним із найцікавіших заходів, який приверне увагу тих, хто тільки збирається долучитись до стрілецьких лав, буде «День власника “зеленки”». Провівши опитування серед дійсних стрільців, ми виявили, що одним із найскладніших моментів при покупці першої зброї було зробити вибір. Здавалося б, на просторах Всесвітньої мережі є маса інформації — і можна розібратися в чому завгодно. Є магазини, де кваліфіковані спеціалісти можуть надати професійний екскурс по марках та моделях. Але цих можливостей недостатньо, щоб увійти в так би мовити «фул-контакт» і бути цілком упевненим у своєму виборі. Все ж зброю хочеться не тільки подивитись, а й випробувати в дії! Власне для цього і придуманий «День власника “зеленки”», де власники дозволів на купівлю вогнепальної зброї зможуть ознайомитись не тільки з запропонованим асортиментом, а й заглибитись у конструктивні особливості і — що найголовніше — спробувати постріляти з бажаних примірників під наглядом досвідчених інструкторів. Це дасть змогу новоспеченим стрільцям зробити правильний вибір та відчути, що їм раді в стрілецькій сім’ї.

учасники ГО «Душа мисливця», представники НАС та слухачі «Ловецької школи»

В асоціації в розробці ще багато цікавих акцій, заходів та проєктів, для реалізації яких ми залучаємо різних партнерів та однодумців. Для досягнення наших цілей та впровадження програм, які дадуть змогу відстоювати інтереси стрілецтва, ми відкриті до діалогу та співпраці зі всіма, кому близька ця тема та хто за неї вболіває.

Приєднуйся до НАС!

СТАТЬЯ ОПУБЛИКОВАНА В № 5 ЗА 2020 ГОД

https://gunmag.com.ua/wp-content/uploads/2019/12/logo-black.png

Подробно о настоящем мужском увлечении.