ОдеждаНі холодно, ні жарко, або Як одягтися на полювання

Ще не довелося мені зустріти мисливця, який би почав своє захоплення з такого вишуканого виду полювання, як індивідуальне полювання на самця сарни європейської. Зазвичай новачок вступає в ряди мисливців із відкриттям сезону полювання на пернату дичину, і трохи рідше — в сезон на хутрового звіра. До індивідуального Полювання на самця сарни мисливець приходить згодом, і на те існує низка причин: це і нарізна зброя, котра, як правило, з’являється в арсеналі не в першу чергу, це...
Юрий Ключник29.06.202110515 min

Ще не довелося мені зустріти мисливця, який би почав своє захоплення з такого вишуканого виду полювання, як індивідуальне полювання на самця сарни європейської. Зазвичай новачок вступає в ряди мисливців із відкриттям сезону полювання на пернату дичину, і трохи рідше — в сезон на хутрового звіра.

До індивідуального

Полювання на самця сарни мисливець приходить згодом, і на те існує низка причин: це і нарізна зброя, котра, як правило, з’являється в арсеналі не в першу чергу, це і ліцензійність виду, що передбачає більші витрати; і взагалі, таке полювання — це перехід мисливця на новий рівень. Такого вже не можна назвати новачком — скоріш за все, за плечима в нього чимало трофеїв, пригод, відкриттів та набутого досвіду! Такий мисливець уже годував комарів в очеретах, намочував ноги в ранковій росі, знає, як налипає чорнозем на ріллі, і навіть — як холодно може бути на номері, поки чекаєш, коли вже оте далеке «гоп-гоп!» наблизиться впритул, і вже можна буде розім’ятись і зігрітись чашкою гарячого мисливського чаю. І цей досвід не потребує нотаток чи нагадувань! Такі моменти закарбовуються в пам’яті та спогадах шукача пригод назавжди, адже все випробувано на власній шкірі. Він добре знає: сьогодні треба не забути москітну сітку, капелюха, щоб у голову не напекло, прихопити репелент, а ось цей вихід ризикує зовсім бути зіпсованим без теплих рукавиць і надійного термоса!

Але якими б знаннями не володів наш герой і як би ретельно він не готувався до осіннього та зимового полювання, як би віртуозно не підбирав на кожен окремий вихід необхідне спорядження — весняне полювання може піднести кілька неочікуваних сюрпризів, і до них треба бути готовим!

Нові умови — нові виклики!

Отже, сезон полювання на самця сарни розпочинається в травні. І хоч цей місяць і вважається демісезонним, крім помірного температурного режиму та вологості, він таки має свій власний характер! Мені травень нагадує норовливу красуню, від чиєї компанії несила відмовитись, але мінливість настрою якої здатна розхитати нерви мисливця із врівноваженістю удава. В один день може бути все і відразу! Прохолода, яка бадьоритиме чистотою та свіжістю ранкової роси, враз зміниться на літню спеку, потім остудить шквальним вітром, а потім уже не в переносному сенсі — грім серед ясного неба, злива, град! А під вечір — лагідний шепіт на вухо, райські переспіви птахів і смоктання… несамовите смоктання крові тисячами комарів! Але з цим характером можна потоваришувати і бути готовим до будь-яких його змін!

Усі «блискавки» мають надійний захист від потрапляння води в кишеню

Для цього варто дотримуватися тих правил, які працюють для більшості видів активного відпочинку на природі. Базова потреба кожного шукача пригод — терморегуляція! Підготовленим потрібно бути так, щоб працював принцип багатошаровості в підборі комплекту одягу. Як правило, це три шари: натільний, середній та верхній. Натільний виконує функцію відведення поту та утримання тепла, середній — додаткового утеплення, а верхній одяг захищає від опадів та вітру. Підбирати кожен шар треба відповідно до завдань. Неправильно підібраний одяг може стати причиною переохолодження в дощовий літній день. Також я був свідком, коли зимового морозного дня мисливцеві довелося припинити полювання, бо йому стало надто жарко. Комплект одягу не давав змоги досягти бажаного регулювання температури, навіть коли він зняв із себе один із шарів.

Одяг для полювання на оленів має забезпечувати термо-регуляцію та бути безшумним!

Які можуть бути варіанти?

Перший шар — футболки, поло, сорочки, лонгсліви, рашгарди, термобілизна, кальсони;

другий шар — середній: флісові, шерстяні, бавовняні светри, толстовки, жилетки;

третій шар — верхній одяг: поліестерові вітровки, мембранні куртки, штани, шерстяні куртки, багатошарові і таке інше.

Але може бути і четвертий шар — до якого входять маскхалати, пончо, дощовики та маскувальні костюми. Всі ці речі створюють також додатковий бар’єр від негоди, але можуть викликати дискомфорт. І тут починає діяти множина комбінацій.

Для літнього полювання я використаю всі можливі шари, але одночасно одягненими вони на мене не будуть.

Нижній шар

Травень — пора року, коли вдень може бути цілком літня погода, і до неї потрібно бути готовим. Одяг я вибрав від німецького бренду Blaser: у цій країні сарн добувається найбільше. Нижнім шаром може стати класична бавовняна сорочка або поло від Blaser. Сорочка — це не лише комфорт, а й естетичний образ справжнього поціновувача мисливських традицій. Такий вигляд дає зрозуміти колегам ставлення мисливця до свого заняття. Поло — не менш цікавий та практичний варіант.

Поло поєднує в собі прак-тичність та стиль

Звідки походить цей елемент гардероба, достеменно невідомо. Англійці кажуть, що це їхній винахід для гри в поло, а французи, їхні споконвічні супостати, кажуть, що цю сорочку вигадав тенісист Рене Лакост. Звідси і дві назви: поло або теніска. Хто б не був автором цієї сорочки, за майже 90 років свого існування вона не вийшла з моди і, здається, не збирається відходити в історію. Ще б пак! еластична, вигадана для активних видів спорту, не тільки зручна, а й досить елегантна! Отже, поло чудово підійде для спеки.

Середній шар

Усе ж не взимку полюємо — і середній шар мусить бути практичним. Светр Blaser Active Outfits Fleece Hoodie — це той елемент, який у вітряну або дощову, але досить теплу погоду має всі шанси переміститися до головного відділення рюкзака.

Флісовий реглан не сковує рухів і виконує функцію терморегулятора

Вже добре відрекомендована фліска не тільки чудово виконує функції теплообміну, а й стане досить практичним одягом, який займе зовсім небагато місця в рюкзаку чи сумці. Фліс із дрібною фракцією не тільки приємний на дотик, а й зовсім невагомий і безшумний на тілі.

Верхній шар

Щоб отримати істинну насолоду від процесу полювання, кожен мисливець дбає про забезпечення максимального комфорту від перебування в угіддях. Разом із тим мисливський одяг має ряд особливостей, притаманних тільки цьому спорядженню.

І першою характеристикою, на яку я звертаю увагу при виборі одягу, — це його безшумність! Так, здатність одягу захищати від вітру чи опадів — це далеко не остання властивість, і без цього не обійтись. Але жодні теплозберігаючі чи водовідштовхувальні технології нічого не вартуватимуть, якщо одяг створює шум! Сарна славиться гострим слухом, тому є величезний ризик того, що полювання буде невдалим, якщо одяг шарудітиме чи брязкатиме фурнітурою. Поверхня костюма Blaser Active Outfits Suede Light виготовлена із гідрофобного матеріалу RAMTEX, який при терті і рухах не створює ані найменшого шарудіння! Поліестер оброблений водовідштовхувальним засобом TeflonEcoElite, має додатковий прошарок, мембрану RAMBRANE — все це гарантує оптимальну вентиляцію і забезпечує функції відведення вологи від тіла, при цьому перешкоджає потраплянню її всередину. Така комбінація максимально запобігає потраплянню вологи ззовні, не обтяжуючи верхній одяг.

Клапан регулювання температури розміщений у місці найбільшої тепловіддачі

Куртка легка, зручна і не обмежує рухи стрільця. Вперше одягнувши її, я відразу ж звернув увагу на систему стягування низу куртки. Шнурок знаходиться в тому ж місці, що і завжди, — вшитий у нижній край виробу, а от фіксатори вже не на звичному місці, тепер вони в кишені! Я не одразу зрозумів, для чого таке рішення, а виявилось вонодоволі практичним: по-перше, рухаючись угіддями, не буде шансу зачепитися за гілку, а по-друге, тепер стягувати і розпускати обв’язку можна однією рукою. Як тільки я спробував, одразу ж згадались оті намагання дістатися до фіксатора збоку, коли куртка вже на тобі. До того ж однією рукою змінити положення фіксатора неможливо. У Blaser Active Outfits Suede Light це робиться легко: однією рукою в лівій кишені, іншою — в правій. Хочеш — відпускай, а хочеш — стягуй, коли піддуває. Крім основних кишень, куртка має ще внутрішню, одну велику нагрудну для документів або інших речей, та найцікавіша кишеня знаходиться на лівому плечі. Вона чудово підійде для носіння рації на кліпсі, адже вона досить глибока. Під пахвами знаходяться термо- та вологорегуляційні клапани. У разі потреби вони легко застібаються. До речі, вся фурнітура працює дуже плавно і не викликає жодних звуків.

Низ куртки легко стягується однією рукою

Щодо штанів, то їхня поверхня так само виготовлена з RAMTEX; крім того, вони мають підкладку. Пошив досить класичний. Штани мають дві передні основні кишені та дві накладні задні. Лямки для утримання пояса досить широкі і надійно утримують пасок там, де він і повинен бути. Але найбільше мені сподобалася спеціальна стрічка, пришита до внутрішньої частини пояса. Вона має гумову нитку та запобігає висмикуванню заправленої сорочки зі штанів при підніманні рук чи інших активних рухах! Узагалі, вважаю, що потрібно всіх виробників одягу зобов’язати підшивати таку стрічку! Чудовий і практичний винахід!

Підсумовуючи вибір комплекту, можу сказати, що користування ним буде досить простим і зрозумілим. Зважаючи на погодні умови, куртка або фліска перей дуть до рюкзака. А як стане зовсім жарко, то в рюкзаку я залишив місце і для куртки, і для светра.

На голові

Ще одним елементом, за яким мисливця можна впізнати навіть у місті, є головний убір! Давно зрозумів, що мені настільки подобається носити деякі предмети мисливського одягу, що хочеться одягатися в них не тільки в сезон, а й у повсякденному житті. І найчастіше я ношу пласку кепку (flat cap). А от на індивідуальному полюванні з радістю одягну капелюха. Й оскільки вибір комплекту одягу впав на Blaser, то й капелюх буде від цього ж бренду.

Картата сорочка з’явилась у 1924 р., але справжню популяр-ність отри-
мала тільки в 60-х рр.

Мисливські капелюхи — це ті головні убори, які додають балів до харизми мисливця і довершують його образ. Елегантний та естетичний вигляд має переваги не тільки у зовнішніх проявах. Фетровий капелюх Blaser Active Outfits Travel — це універсальне рішення не тільки для весни чи осені. Навіть у досить жарку погоду такий головний убір здатний створювати певний мікроклімат і запобігати перегріванню на сонці. У крислатого капелюха є ще одна беззаперечна перевага, якої немає в інших головних уборів: на ньому дуже зручно носити антимоскітну сітку. Саме завдяки формі капелюха сітка звисатиме на комфортній відстані від обличчя та шиї, і комахам ніяк не вдасться дістатися до своєї жертви. Крім усього, дизайн капелюха такий, що його можна носити не лише на полюванні. Він чудово пасуватиме і до іншого одягу.

У що взутись?

У будь-якого мислиця на суходолі основних видів взуття лише два: це чоботи і черевики. Звісно, можуть бути й інші приклади — як то заброди чи кросівки, або навіть сандалі. Але це, скоріше, специфічні випадки. Нас цікавить сезон, який починається з травня і фактично закінчується восени з початком сезону загонних полювань. До того ж ранкової та вечірньої пори. А отже, роса — наш вірний супутник, і промочити ноги є шанс навіть у бездощові дні. Чого тут думати? Взувай чоботи — і буде тобі сухо! І кліщ за чобіт чіпляється не так вміло. Справді, чоботи задовольняють деякі фундаментальні потреби мисливця, але не всі! Наприклад, хтозна, скільки кілометрів доведеться пройти в пошуках того самого омріяного трофея? Або як почуватиме себе мисливець, коли температура підніметься до 25-30 °С? Адже якщо ногам буде надто тепло, то і всьому організмові буде некомфортно! Тут питання дискусійне — і, думаю, варто залишити його на власний розсуд кожного особисто.

Щодо мене, то я зупинив свій вибір на черевиках. І причини дуже тривіальні. Сучасні мисливські черевики мають дуже добрі трекінгові характеристики. Тобто вони спроєктовані так, що в них можна тривалий час бродити перетятою місцевістю, і це не призведе до швидкої втоми. До того ж матеріали, з яких вони виготовлені, цілком здатні забезпечити надійний захист від зовнішніх факторів. Наприклад, черевики від шведського виробника Harkila Grove GTX мають низку переваг, які створюють цілковитий комфорт для ніг. Їхня поверхня виконана з матеріалу Oxford 1200D в композиті з мембраною Gore-Tex. Основними властивостями матеріалу є водонепроникність і стійкість до зношування. Мембрана Gore-Tex виробляється з тефлону, що забезпечує їй гідрофобні властивості. Водостійкість «гортексу» становить 28 000 мм водяного стовпа. Особливість структури цієї мембрани така, що краплі води не можуть потрапити крізь неї навіть при втиранні води об поверхню матеріалу, а от пар легко долає цю перепону, що забезпечує сухість тіла при користуванні. У цих черевиків невисокий берц, але він зміцнений нубуковими вставками і достатньо жорсткий, що дає змогу надійно утримувати гомілковостопний суглоб. Носок і п’ятка додатково захищені гумовими вставками. Підошва у передній частині гнучка, а в середній — оснащена системою підтримки зводу стопи. Устілка амортизуюча і ефективно протистоїть ударним навантаженням, які виникають, наприклад, під час бігу або швидкого пересування кам’янистою місцевістю. Та попри всі переваги пара черевиків найбільшого розміру в розмірній сітці (48) важить лише 750 г.

Надійне та зручне взуття —
запорука комфортного полювання

Взуваючи будь-яке мисливське взуття, варто пам’ятати про ще один важливий аксесуар — шкарпетки! Адже ми прагнемо комфорту, і зовсім не хочеться, щоб будь-які дрібниці відволікали нас від процесу полювання. За один день полювання я використовую дві пари шкарпеток іспанського бренду Chiruca. Одну пару я одягаю одразу, а другу закидаю в рюкзак на випадок форс-мажору. Вже не раз випадало набрати у взуття води, і сухі шкарпетки стануть у пригоді. По-перше, вони повинні добре вбирати піт та виводити його на поверхню. Окрім цього, все ж добре було б не натерти ноги при ходьбі. Навіть при носінні розношеного взуття можуть з’явитися мозолі, біль, і тоді виникне нестримне бажання перевзутись і припинити тортури. Отже, на полюванні так само, як і в пішому туризмі: трекінгові шкарпетки — це те, що треба! Ноги нестимуть усе, що ми на себе одягнемо і почепимо, отже, їх треба берегти! Шкарпетки Chiruca Сaza вироблені із застосуванням технології Coolmax, яка ефективно відводить піт, залишає тіло сухим досить тривалий час та швидко висихає. Крім усього, шкарпетки поділені на умовні зони, які відрізняються між собою еластичністю матеріалу. Це створює додаткову підтримку для стоп і збільшує витривалість при ходьбі. Комфорт із великої букви!

Скептики зауважать, що є багато інших якісних брендів, продукція яких допоможе здобути трофей вашої мрії. Звичайно, мій комплект одягу відбиває мої вподобання. Але погодьтеся, що існує не так багато брендів, які так вдало поєднують сучасні технології, комфорт, класичній вигляд та елегантність. Саме Blaser, створений у країні з високою мисливською культурою, на мій погляд, найбільш вдало відбиває ставлення до полювання сучасного мисливця.

 

СТАТЬЯ ОПУБЛИКОВАНА В № 1 ЗА 2021 ГОД

https://gunmag.com.ua/wp-content/uploads/2019/12/logo-black.png

Подробно о настоящем мужском увлечении.