ГладкоствольноеНаш тестCуворий спецпризначенець чи домашній улюбленець?

Назва «рушниця» має чеське коріння і походить від слова ručnicе, що означає «рука». Тобто це вогнепальна зброя, призначена для стрільби з двох рук. Якщо ми згадаємо перші рушниці, то стає зрозумілим, що вистрілити з такої зброї, не утримуючи її міцно, просто неможливо. В Україні ця зброя прийшлась до смаку козакам, які використовували її як для ратних справ, так і для полювання. Йшли роки, рушниці вдосконалювалися, з’являлися нові конструкції та системи, нові боєприпаси, розширювалась і сфера...

Назва «рушниця» має чеське коріння і походить від слова ručnicе, що означає «рука». Тобто це вогнепальна зброя, призначена для стрільби з двох рук. Якщо ми згадаємо перші рушниці, то стає зрозумілим, що вистрілити з такої зброї, не утримуючи її міцно, просто неможливо.

В Україні ця зброя прийшлась до смаку козакам, які використовували її як для ратних справ, так і для полювання.

Йшли роки, рушниці вдосконалювалися, з’являлися нові конструкції та системи, нові боєприпаси, розширювалась і сфера їхнього застосування. Сьогодні рушниці умовно можна поділити на дві основні групи і одну додаткову.

Перша група, найбільш поширена, включає в себе мисливські рушниці. Як правило, це дво- чи одноствольні, виконані за класичною схемою і доведені до досконалості, а також напівавтоматичні і, дещо рідше, помпові.

Взимку чи влітку, помповий FABARM готов до бою

Друга, значно менша група, — це рушниці, призначенні для силових та правоохоронних органів та структур. Вони стоять на озброєнні багатьох армій світу, різноманітних поліцейських структур та спеціальних служб. Також рушницями не гребують і приватні охоронні структури. Це і недивно: величезна вогнева міць, широке коло набоїв (шріт, куля, картеч, патрони несмертельної дії тощо), висока надійність, удосконалені конструкція і ергономіка, спектр застосування — усе це робить рушницю бажаним інструментом серед суворих «служивих» хлопців, а інколи і дівчат.

Третя група, яка розвивається найбільш швидкими темпами, — спеціальні рушниці. До неї входять як спортивні, так і вузькоспеціалізовані (наприклад, survival shotgun, або рушниця виживання). Мене як спортсмена та інструктора з практичної стрільби дуже тішить той факт, що все більше пересічних громадян щороку приходять у стрілецький спорт.

Я не претендую на істину в останній інстанції у класифікації рушниць, це лише моя суб’єктивна думка.

Компанія fabbrica bresciana di armi (fabarm) вже 120 років виробляє рушниці найвищого класу

Розмірковуючи над лінійкою рушниць, представлених на полицях збройових магазинів, я запитував себе: чи існує варіант універсальної зброї, яка б вирішила більшість завдань, котрі ставить перед собою громадянин? А саме: полювання, самозахист, спортивні чи прикладні тренування. Питання нетривіальне, але про висно вки трохи згодом.

У своєму житті я стріляв із сотні, а може, і більше примірників різної стрілецької зброї. Буває, береш до рук рушницю і розумієш — оце «американець». А оце — «совок». Оу, та це ж «німець»! А це класичний «англієць». А це що? Це ж «італійка»! Дуже часто чув, як стрільці називають рушниці, виготовлені італійською школою зброярів, саме як жінок. І я погоджуюсь із ними. У цих рушниць є свій неповторний шарм.

Італійські рушниці посідають особливе місце у серці любителя зброї, я впевнений у цьому. Це стає зрозумілим, коли італійська рушниця просто лягає до тебе в руки. А яке задоволення приносить італійська зброя під час стрільби, м-м-м!

Одним із найкращих представників італійської школи є компанія FABARM — Fabbrica Bresciana di Armi, яка вже понад 120 років виробляє цілу лінійку рушниць найвищого класу. Цікавий факт: певний час FABARM випускав зброю під такими всесвітньо відомим брендами, як Beretta, Benelli, H&K тощо. Хіба це не показник приналежності до преміум-класу?

Оборона та безпека на власному досвіді

Про мисливські рушниці родом з італійського містечка Брешіа (а саме там знаходиться фабрика FABARM) було сказано і написано чимало. Погортайте вашу підбірку журналів «Мир увлечений: Охота и оружие» — класичні двохстволки та мисливські напівавтомати досить часті гості на шпальтах часопису.

Але в цій статті я хотів би більш детально розповісти про дробовики, основне завдання яких, на мою думку, — збереження нашого з вам спокою, здоров’я, а іноді і життя.

Серія рушниць SDASS (абревіатура Special Defense and Security Shotgun — англ. «спеціальна рушниця для оборони і безпеки») та Martial (англ. — «військовий», «бойовий») призначена саме для силових структур, правоохоронних органів, бійців спецпризначення, а також для охоронних компаній.

Що може бути крутіше, ніж стрільба кулею?

Чи означає це, що пересічний українець не може придбати собі цю зброю? Звісно, може! І може застосовувати її для власних, чітко зазначених у законі потреб.

Даруйте, ледве на забув! Моєю першою рушницею був FABARM SDASS Composite. З нею я набув першого досвіду стрільби з рушниці, з нею виступав і на чемпіонатах в Україні.

Цікава історія її придбання. Далекого 2009 р., здається, у січні, за ранковою кавою в офісі мій колега розповів мені моторошну історію про напад на нього кількох озброєних палицями зловмисників на паркувальному майданчику біля одного з супермаркетів м. Києва. Колега мав при собі пристрій для відстрілу набоїв несмертельної дії (у просторіччі «травмат») та був змушений відкрити вогонь. Це зупинило нападників. Він викликав працівників МВС, які, до речі, діяли професійно, досить швидко розшукали нападників і затримали їх. Ця подія справила на мене неабияке враження, і я серйозно замислився над захистом своїх близьких і власної оселі.

Найближчими ж вихідними я відвідав магазин зброї «Ібіс» на бульварі Дружби Народів і попросив показати мені рушницю для самооборони. Продавець детально розповів мені про омріяний мною на той час Remington 870 (легенда!!!), але запропонував потримати у руках FABARM SDASS Composite.

Ні, ну якій FABARM, навіщо мені ця Туреччина, відповів я. Так, я був настільки необізнаний, що подумав: «Фабарм» — це турецький бренд (змушений також зізнатись, що моя упередженість до виробів османських зброярів на той час виникла через брак інформації і досвіду — зараз я діаметрально протилежної думки). Отже, з’ясувавши італійське походження і взявши FABARM SDASS Composite до рук, я зрозумів — це вона, моя рушниця! З нею, моєю першою, пов’язані дуже теплі спогади: наші перші кроки у світ спортивної стрільби, перші змагання, перші перемоги.

Схожість та відмінності

Давайте розберемося детальніше, якими можуть бути помпові рушниці FABARM SDASS і FABARM Martial, у чому їхні відмінності й особливості.

Першою, притаманною для всіх, особливістю є надзвичайна якість у всьому — у конструктивних рішеннях, в обробці металу і пластику й увазі до ергономіки.

Наприклад, ствольна коробка обох серій виготовлена з алюмінієвого сплаву типу 7075, що має елегантну комерційну назву ERGAL — Extra Refined Grain Aluminum. Цей сплав надзвичайно міцний, недешевий та досить складний в обробці.

Військо-вий колір FABARM Martial виправдо-вує його назву

Стволи рушниць виконані з надміцної сталі методом глибокого свердління (саме цей метод італійці вважають оптимальним для якості стволів, тому що, на відміну від холодної ковки, свердління не залишає у металі внутрішніх напружень) і випробувані надлишковим тиском у 1630 бар. Канали стволів хромовані. Характерною «родзинкою» стволів FABARM є технологія Tribore HP. Простими словами — внутрішня поверхня ствола має різний діаметр свердління на певних ділянках, що забезпечує більш прогнозовану і стабільну осип шроту чи картечі. Навіть сталевий шріт буде «смачною стравою» для вашого FABARM.

Приклади та цівки рушниць виконані з ударостійкого армованого полімеру і надзвичайно міцні і цупкі. Мені особисто дуже подобається довга цівка FABARM. Вона забезпечує правильний хват зброї у будь якій критичній чи нестандартній ситуації. Надійність перезаряджання — понад усе!

Але ж у чому відмінності?

На мою думку, серія FABARM Martial є більш «прокачаною» версією лінійки FABARM SDASS.

Покриття FABARM SDASS виконане методом PDV (напиленням у вакуумі), який забезпечує стійкість до зовнішніх пошкоджень, а FABARM Martial має покриття Ceracote. Прицільні пристосування також зроблені по-різному, але класні кожне по собі. Ударно-спусковий механізм також зроблений по-різному — як і кнопка запобіжника, зрештою. А ще магазин, а ще…

Хто скфазав, що оптика не для дробовика?

Так! Розберемося на прикладах.

На засніжених рівнинах

Вибравшись на стрільбище СН СК «Купол» (м. Бровари, Київська обл.), я нарешті зміг порівняти одразу три моделі FABARM!

Першою до рук потрапив SDASS Tactical — класичний помповий «тактичний» дробовик. Фактично це був мій старий знайомий FABARM SDASS Composite, але з додатково встановленими світлонакопичувальними мушкою та ціликом. Регульований цілик виконаний у формі кола з двома точками зеленого кольору по горизонталі, а мушка має вставку червоного кольору. Це рішення дає змогу дуже швидко цілитись навіть в умовах поганого освітлення і забезпечує дуже точну стрільбу кулею. Корпус цілика виконаний із захисними від ударів і падінь панелями і кріпиться на планку Вівера/Пікатінні. Крім того, на цю ж планку є можливість за лічені секунди встановити коліматорний приціл; особисто я обрав би приціл низького профілю — наприклад, Shield SMS чи Docter/Noblex Sight C.

Ідеальна ергономіка!

Приклад виконано у класичній, моїй улюбленій, конфігурації. Він забезпечує зручні маніпуляції зі зброєю, заряджання з різних типів стрілецького екіпірування, стрільбу з лівого чи правого плеча і є універсальним для більшості стрільців. Магазин ємністю сім набоїв (та ще один у стволі) — це додатковий плюс для тактичної/home defence помпи.

Окремої уваги заслуговує довга цівка зі зворотною пружиною, роль якої — надійно закрити затвор для подальшого пострілу (якщо пружина вам не потрібна, її можна зняти за пару хвилин). Ствол у цієї моделі має довжину 51 см, свердловка ствола — «циліндр». Рушниця продається у міцному полімерному кейсі.

Наступною була красуня FABARM Martial O.D. Green. Слово green (англ. — «зелений») красномовно говорить про основний колір рушниці. Він має «військовий» матовий зелений відтінок завдяки покриттю Ceracote.
Ствол довжиною 51 см ховається під вентильованим кожухом, який захищає руку стрільця від опіку при інтенсивному настрілі (його теж покрито зеленим Ceracote).

Cantilever забезпечить стабільну прицільну стрільбу

Приклад у рушниці — класичного типу, а ось руків’я — пістолетне; вочевидь, це рішення було на користь саме силовиків, адже їхня основна зброя — карабіни, й у бійців зовсім нема часу, аби призвичаїтись до рушниці. Між іншим, на руків’ї є отвір для кріплення ременя.

Довгий магазин має ємність, як і у попередній рушниці, — сім набоїв, але в нього є цікавий захисний кожух того ж кольору, що і основні частини зброї. І це… гарно!

На ствольну коробку встановлено планку Вівера/Пікатінні зі вбудованим ціликом. Захочеш, не відірвеш! На цілику нанесено дві точки білого кольору, які забезпечують більш точне прицілювання. Мушка висока і дуже міцна, але вона чорна — і тому вночі її використання буде некомфортним. Але ж пам’ятаємо про планку, на яку так і проситься коліматорний приціл!

Небагато рушниць можуть похизуватись службою у NATO!

На дульному зрізі встановлено серйозний ДГК, який накручено на різьбу на стволі. Втім, у дульної частини ствола немає різьби для чоків, тобто «циліндр» — це єдиний варіант. Наявність антабок із легкістю дає змогу використати будь-який ремінь для зброї, а збільшені захисна скоба спускового гачка і кнопка запобіжника зроблять стрільбу комфортною навіть у товстих рукавичках узимку. Збільшена цівка вже не містить зворотної пружини. На ресивері рушниці можна побачити реєстраційний номер цієї моделі у стандартах NATO (!).

І, зрештою, моя фаворитка — рушниця Fabarm Martial Cantilever.

Відверто, кохання з першого погляду у нас з нею не вийшло… Ну справді, навіщо отой нез розумілий величезний приплив на стволі? Я бачу, що це планка Вівера/Пікатінні, розумію, що на неї можна встановити будь-який коліматорний чи оптичний приціл. Стоп! Що за оптичний приціл на помпі?!

Але давайте по порядку. Martial Cantilever схожий на Martial O.D. Green, але має свої відмінності.

Довга цівка забезпечить стабільне утримання

По-перше, це колір. У Martial Cantilever це — досить популярний «койот». По-друге, висока, але тонка мушка зі світлонакопичувальною червоною вставкою. По-третє, відсутність захисного кожуха на стволі (тому рушниця і легша за попередницю — 3,17 кг замість 3,27 кг). Ну і четверта, найбільш значна, відмінність — це та сама масивна планка Вівера/Пікатінні, закріплена на стволі.

Як вам, мабуть, відомо, я «карабінер» зі стажем — а в нарізній тусовці не заведено без потреби обтяжувати ствол встановленням додаткових пристроїв на нього, адже це негативно вплине на точність та стабільність стрільби кулею. Але ж у нас дробовик, яка куля?

Стрільба різним типом набоїв — це ж і є запорука універсальності гладкоствольної рушниці! Уявіть, бійцю треба зупинити авто кількома влучними пострілами кулею у двигун з великої відстані, а потім застосувати при потребі картеч на близький відстані. Цілком робоча ситуація.

Подовжувач магазину захищено кожухом

Але повернемось до Martial Cantilever. Саме слово Cantilever означає «консоль», або «кронштейн», і стає зрозумілим, що цей кронштейн просто повинен бути використаний для установки оптичного приладу. Що і було зро блено згодом. Виявилось, що така конструкція кронштейна дуже зручна при чищенні зброї, адже приціл знімається разом із стволом та не потребує перевірки пристрілки у майбутньому.

Моя практика

Перейдемо від слів до справи, а саме — до практичних стрільб. Мені було цікаво постріляти саме кулею, адже досвід стрільби з FABARM шротом у мене був чималий — на відміну від стрільби кулею.

Взявши кілька типів куль (доступні Zala Arms Sport та Zala Arms Target Tactical, а також кулі преміум-класу Rottweil Brenneke), рушницю, металеві гонги IPSC, гарячий чай, час та натхнення, я взявся за тести.

Першою на випробуванні була дистанція приблизно 40 м. Усі три рушниці чудово себе показали, і мішені впевнено вражалися з рук будь-якою кулею.

Наступним викликом стала мішень на дистанції 60-65 м. І тут результативність впала майже наполовину. Відверто, ця дистанція є не дуже простою для дробовика із механічними прицільними, та ще й з рук. Але кулі RIO прилітали у гонг набагато впевненіше.

Отже, було прийнято рішення застосувати трипод від компанії Leofoto (на мій погляд — ідеальне рішення для стрільби з упору). Але і дистанцію теж було збільшено — приблизно 100-110 м. І для чистоти експерименту на FABARM Martial Cantilever було встановлено оптичний приціл Zeiss Conquest 3-12×50. Ну, і кулю одразу ж зарядив Rottweil Brenneke.

Куля Zala Sport — ідеальний вибір для тренування

Кілька пострілів на пристрілку — і переходимо до експерименту. Постріл — промах, постріл — і знову промах. Але промах, що повторюється, — куля стабільно прилітає лівіше, і це добрий знак! Вносимо коректування, ще постріл — і довгоочікуване перше «дзинь»! Є перше влучання. Другий постріл — і знову «дзинь». Третій — «дзинь»!… Нагадаю, чокове звуження ствола в цій рушниці — «циліндр», а це ледве не найкращій варіант для кульової стрільби.

Коли в певний момент замість пострілу я почув сухий звук спущеного гачка, зрозумів — закінчились набої. І це було справжнім сюрпризом, адже я звик контролювати набої у магазині. А сталось це через те, що я захопився і перебував в азарті. Ех, давно мене так не зачіпало!

КУПИТИ ЦІ ТОВАРИ МОЖНА ТУТ 

Стрільба на дальні відстані з дробовика кулею не є чимось надзвичайним. Це лише питання тренувань і правильно підібраних набоїв саме для вашого дробовика.

Коли шановний читач замислиться над вибором рушниці для полювання, самооборони чи навіть стрілецького спорту, я рекомендуватиму звернути увагу на зброю славетних майстрів з Італії — помпові дробовики FABARM. І пам’ятайте, що лише регулярні тренування роблять із власника зброї справжнього стрільця!

СТАТЬЯ ОПУБЛИКОВАНА В № 6 ЗА 2020 ГОД

https://gunmag.com.ua/wp-content/uploads/2019/12/logo-black.png

Подробно о настоящем мужском увлечении.